Jaki odtwarzacz blu ray kupić

Odtwarzacz Blu-ray daje nam możliwość odtwarzania płyt Blu-ray, CD oraz DVD, a także możliwość nagrania filmu w wyższej rozdzielczości. Jaki zatem odtwarzacz wybrać, by spełniał nasze oczekiwania?

Polecane odtwarzacze Blu-ray

NAJLEPSZY WYBÓR DO 300 PLN

LG BP450

Samsung BD-J4500

NAJLEPSZY WYBÓR DO 500 PLN

Samsung BD-J5500

Samsung BD-H5900

NAJLEPSZY WYBÓR DO 1000 PLN

Samsung BD-J7500

Sony BDP-S7200

Rodzaje odtwarzaczy Blu-ray

Wyróżniamy trzy podstawowe typy:

  • Stacjonarny – są łatwe w obsłudze i charakteryzują się zazwyczaj wysoką jakością. Zastępują nam stacjonarny odtwarzacz DVD, posiadają także rozbudowane możliwości komunikacji z telewizorem poprzez złącza HDMI lub dodatkowy element. Stacjonarne odtwarzacze Blu-ray zazwyczaj podnoszą jakość filmu w niższej rozdzielczości, a nowoczesne modele posiadają system All Share, który pozwala na przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami. Kosztują około 200 złotych, choć zaawansowane modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy.
  • Komputerowy – zastępuje nam tradycyjny napęd CD/DVD, możemy odtwarzać na nim wszystkie formaty pliku, dzięki nagrywarce można na jednym, dwuwarstwowym krążku Blu-ray wypalić do 50 gigabajtów danych. Sam napęd kosztuje około 200 złotych, natomiast nagrywarka – około 400. Tutaj zwróćmy również uwagę na cenę czystej płyty Blu-ray – może ona kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Komputerowy Blu-ray może nadawać się nie tylko do komputerów stacjonarnych. Obecnie producenci laptopów montują w nich także czytniki Blu-ray.
  • Przenośny – możemy już dostać tego typu urządzenia w naszym kraju, choć wciąż są dosyć drogie – kosztują ponad 1000 złotych. Nie ma co ukrywać, że jego największą zaletą jest mobilność, możemy wszędzie zabrać go ze sobą i oglądać filmy w dowolnym miejscu. Ekran takiego odtwarzacza nie będzie posiadał rozdzielczości Full HD.

Standard obrazu w odtwarzaczu Blu-ray

Ważne, aby nasz odtwarzacz Blu-ray odczytywał wiele formatów, takich jak:

  • DVD Video i BD Video,
  • VCD i SVCD,
  • DivX i Xvid
  • AVII, WMV, MKV, MOV,
  • AVCHD,
  • JPEG

Warto by czytnik Blu-ray radził sobie z płytami: CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD+R DL, DVD-R DL, BD-ROM, BD-RE, BD-RE DL, BD-R, BD-R D.

Standard dźwięku w odtwarzaczach Blu-ray

Tutaj liczą się formaty takie jak:

  • CD Audio oraz DVD Audio,
  • MP3 oraz WMA – jeśli zależy nam na dobrym dźwięku, dobrze, jeśli odtwarzacz nie będzie miał problemu z odczytaniem formatów muzycznych, które są charakterystyczne dla internetu oraz przenośnych odtwarzaczy muzycznych, niektóre z nich posiadają także wejścia na IPoda.
  • Dźwięk przestrzenny – Dolby Digital (5.1), Dolby True HD (7.1), Dolby Digital Plus (5.1), DTS (5.1) i DTS-HD (5.1) to najpopularniejsze standardy dźwięku przestrzennego. Pierwsza cyfra mówi o ilości głośników tradycyjnych, natomiast „1” to subwoofer. Najlepszą jakość dźwięku zapewniają Dolby True HD oraz DTS-HD, zwróć uwagę by Twój odtwarzacz je obsługiwał.
Jakie złącza powinien mieć odtwarzacz Blu-ray?

Odtwarzacze Blu-ray mają o wiele więcej danych do przesłania z odtwarzacza do telewizora, a to za sprawą lepszego obrazu oraz dźwięku, które otrzymujemy. Nie mogą więc znajdować tu się kable starszego rodzaju.

Jedynym z prawidłowych złącz to HDMI, czyli standardowy obecnie rodzaj złącza i kabli służący do obsługi telewizorów oraz odtwarzaczy wysokiej jakości. Najnowszą wersją jest obecnie HDMI 1.3, zawarta w większości stacjonarnych i przenośnych odtwarzaczach Blu-ray.

Możemy też zdecydować się na komponent, czyli analogowy standard, który wyszedł już z użycia. Kabel komponentowy to trzy osobne kable, gdzie każdy odpowiedzialny jest za przesył informacji o osobnym kolorze. Dodatkowo jeszcze dwoma kablami należy przesłać dźwięk.

Jeśli zależy nam na najlepszym obrazie oraz krystalicznym dźwięku najlepszym rozwiązaniem będzie światłowód. Oferują one bezstratną transmisję danych.Nie może również zabraknąć złącza USB, dzięki któremu możemy odtwarzać filmy z pendrive’a.

Przydatne funkcje w odtwarzaczach Blu-ray

Modele niektórych odtwarzaczy Blu-ray posiadają wiele dodatkowych funkcji, gdzie jedne mogą nam się przydać, inne z kolei są zupełnie zbędne.

Do tej pierwszej kategorii możemy zaliczyć funkcję Smart View oraz sterowanie przez telefon. Dzięki temu odtworzymy filmy także na smartfonie lub przez niego będziemy sterować naszym urządzeniem.

Kolejną funkcją jest BD-Live, czyli dodatkowe możliwości internetowe, z których możemy korzystać podczas oglądania filmu, jeśli jesteśmy podłączeni do sieci. Obejrzymy zwiastun filmu, uzyskamy o nim dodatkowe informacje lub posłuchamy wypowiedzi aktorów czy reżysera na żywo.

Może nam również przydać się dodatkowe oprogramowanie, które obsłuży filmy Blu-ray, a które nie są dodane do zestawu. Warto zdecydować się na jedną z trzech opcji: AnyDVD HD, Power DVD 9 lub Win DVD Pro 2010.

Jeśli chcemy korzystać z odtwarzacza Blu-ray, obojętnie czy stacjonarnego czy komputerowego musimy wiedzieć, że opłaca się to jedynie w przypadku, gdy nasz telewizor lub ekran posiada wysoką rozdzielczość. Najlepszą w tym przypadku jest Full-HD, może być także HD Ready.

Możemy też zdecydować się na droższy model, który posiada wbudowany dysk twardy – dzięki temu mamy możliwość nagrywania materiału z telewizora prosto do pamięci odtwarzacza.

[Głosów:6    Średnia:3.2/5]

2 KOMENTARZE

  1. o grach, a nie pierdołach. Grach komputerowych i video, względnie planszówkach. Słabo zaczynacie, taki tekst to sobie gdzieś by tam mógł migać przelotem gdzieś po boku strony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here