Miasto Emsdetten w zachodnich Niemczeh ciągle nie może wyjść z szoku po tym, jak 18-latek otworzył ogień do uczniów swojej byłej szkoły, raniąc 27 osób i zabijając samego siebie. Bastian B. był wcześniej skazywany za nielegalne posiadanie broni i agresywne zachowania.

Strzelanina w spokojnym miasteczku wywołała w Niemczech narodową dyskusję na temat przemocy w grach komputerowych. Media forsują teorię jakoby to właśnie gry przyczyniły się do ataku, choć póki co nikt z bezpośredniego otoczenia ofiary ani prowadzących śledztwo nie stwierdził, że tak faktycznie było.

Gazety informują, że Bastian B. nabył broń przez Internet, a o swoich planach dyskutował ze znajomymi przez chat.

Przewodniczący rządzącej partii CDU Wolfgang Bosbach stwierdził, że już najwyższa pora, by w kraju całkowicie zakazać jakiejkolwiek sprzedaży brutalnych gier. Bawarska radna i przewodnicząca komisji ds. rodziny Christa Stewens wezwała do zakazania meczów w paint-balla.

„Ten zakaz musi być wprowadzony w całym państwie” – powiedziała Stewens agencji Reuters. „W bawarii już od 2002 roku istnieje całkowity zakaz sprzedaży gier symulujących zabijanie”.

Bosbachowi i Stewens wtórują przedstawiciele władz lokalnych z Saksonii i Branderburgii.

Dieter Wiefelspütz, poseł SPD, ekspert w sprawach rodzinnych, stwierdził, że „nie każda gra rodzi masowego mordercę”, ale że „wprowadzenie nowych zakazów na szczeblu federalnym powinno być rozpatrzone”.

Za wprowadzeniem zmian opowiada się również obecna w Bundestagu partia CSU.

W obronie gier stanęła natomiast Partia Zielonych. Volker Beck, poseł partii, stwierdził, że „młodzi ludzie muszą być zaznajamiani z mediami i nowymi technologiami, w tym również grami”.

Niemcy posiadają jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw na świecie ograniczających dostęp młodzieży do brutalnych gier. Większość wydawców decyduje się na niewydawanie takich tytułów, bądź na głęboką ingerencje w ich treść.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

13 KOMENTARZE

  1. Jasne, na gry zwalić najłatwiej. To na pewno nie przez jego niepowodzenia życiowe, niestabilną psychikę czy presję otoczenia. Przez filmy też na pewno nie, bo to już niemodne. Z drugiej strony się zastanawiam. . . skoro w Niemczech „posiadają jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw na świecie ograniczających dostęp młodzieży do brutalnych gier”, to dlaczego właśnie tam coś takiego się zdarza?

  2. Samo czytanie tego co chcą zrobić Niemcy, sprawia ze chce mi się rzy. . . , najciekawsze jest to ze temat ten wraca jak bumerang ciągle i ciągle to samo – nuda, może jak któryś psychopata co się nagrał w sapera zdetonuje bombę atomową w środku miasta to temat się „ożywi”. . . bo jak na razie to mam wrażenie deja vu

  3. Bo im się po prostu poprzekręcało w głowach, jest zbyt duża swoboda, jak nie w jedną stronę przesadzają to w drugą. . . Kto mi nie wierzy niech zobaczy ilu jest ‚obywateli’ nie umiejących języka niemieckiego w niemczech

  4. Jak zwykle wszystko wina gier. Pewnie zamach na Kennedy’iego też był inspirowany grami. Podobnie zresztą jak II i I wojna światowa. Kiedy społeczeństwo wreszcie zrozumie, że nie tylko gry mogą być impulsem do czegoś takiego. Kiedyś takim kozłem ofiarnym była telewizja a jeszcze wcześniej książki.

  5. Standardowy problem. Gry winne strzelaninie w szkole, a w wiadmościach zamachy bombowe i zdjeca rozerwnych ofiar, wojna w iraku, woja w afaganistanie. Po wiadmościach filmy sensacyjne , akcji itp. W książkach mnustwo opisów przemocy i to często bardziej sugestywnych i brutalnych niż w filmach czy grach. Ale to oczywiscie gry są winne . Jakże może być inaczej. przemoc w szkole – winne gry komputerowe ( w żadnbym wypadku sama szkoła ) . Przemoc na ulicach, stadionach – winne gry ( w żadnym wypadku bieda, alkochol, narkotyki ). Dziury na drogach – winne gry. Wojna w iraku/ afganistanie / gdziekolwiek indziej – winne gry. Plamy na słońcu – winne gry gry komputerowe. Mamuty wignieły – winne gry.

  6. W Niemczech bym się tego nie spodziewał, że zabronią grania, przecież to taki zepsuty naród, że hej. Tam nawet związków homo dozwalają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here