Okap kominowy

Okap kominowy to obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni. Choć często nie przywiązujemy do niego szczególnej uwagi to pełni on niezwykle istotną rolę. Bez odpowiednio dostosowanego do potrzeb kuchni okapu nie jest możliwa bowiem właściwa wymiana powietrza co powoduje nagrzewanie się pomieszczenia, a także odprowadzanie zapachów związanych z gotowaniem lub smażeniem na klasycznej kuchence gazowej, elektrycznej, płycie indukcyjnej czy innym urządzeniu służącym do przygotowania posiłków. Okap kominowy pozwala więc na zapewnienie odpowiedniego poziomu komfortu wszystkim osobom, które przebywają w kuchni, spełniając jedną lub obie funkcje – wyciągu, który odprowadza powietrze do wentylacji oraz sprzętu, który oczyszcza powietrze przy wykorzystaniu odpowiedniego filtra.

Polecane okapy kominowe

NAJLEPSZY WYBÓR DO 400 PLN

Akpo WK-4 Nero Eco 60

NAJLEPSZY WYBÓR DO 600 PLN

Akpo WK-6 Largo 60

NAJLEPSZY WYBÓR DO 800 PLN

Akpo WK-9 Kastos 60

NAJLEPSZY WYBÓR DO 1000 PLN

Amica OKC6726I

Na jakie parametry okapów kominowych warto jest zwrócić uwagę?

Oprócz standardowych funkcji jakie posiadają poszczególne okapy kominowe przed ich zakupem warto jest zwrócić także uwagę na ich parametry. Pierwszym z nich jest maksymalna wydajność, która jest określana w metrach sześciennych na godzinę. Najtańsze urządzenia posiadają wydajność rzędu 200-300 m3/h, natomiast te z wyższej półki są w stanie osiągnąć wydajność rzędu 800-1000 m3/h, więc różnica jest kolosalna. Wydajność okapu kominkowego jest szczególnie istotna przy większych pomieszczeniach kuchennych, które wymagają dużo większej wymiany powietrza. Niezwykle istotnymi parametrami okapów są także ich oświetlenie oraz rodzaj zastosowanego w nich sterowania. Jeśli okap posiada lampkę o odpowiednim natężeniu światła, ułatwia to gotowanie, ponieważ może ona w skuteczny sposób oświetlić płytę gotującą. Z kolei w przypadku systemu sterowania okapem, można wyróżnić jego dwie zasadnicze odmiany – mechaniczny (z wykorzystaniem pokręteł i przycisków) bądź też elektroniczny (w tym przypadku okap jest wyposażony w panel dotykowy oraz elektroniczny wyświetlacz pozwalający na kontrolę jego pracy). Oprócz tego, przed zakupem okapu kominowego, szczególnie w przypadku gdy będzie się on znajdował w aneksie kuchennym sąsiadującym z salonem, warto jest zwrócić uwagę na poziom głośności jego pracy określany w decybelach i plasujący się najczęściej pomiędzy 45, a 70 decybeli. Nie bez znaczenia jest równie posiadany przez okap kominowy filtr. Filtr przeciwtłuszczowy pozwala zatrzymać gromadzące się w trakcie gotowania cząstki tłuszczu chroniąc przy tym elektroniczny system okapu, z kolei filtr węglowy jest odpowiedzialny bezpośrednio za pochłanianie przykrych zapachów.

Na który z okapów kominowych warto jest postawić przy ograniczonym do 1000 złotych budżecie?

Ograniczony do 1000 złotych budżet nie oznacza wcale, że nie można kupić wysokiej klasy okapu kominowego, który spełni nasze oczekiwania. Jeśli chodzi o okapy kominowe do 1000 zł, warto jest zwrócić uwagę na jeden z czterech dostępnych na rynku urządzeń tego typu – okap kominowy Solar TOFLESZ, okap kominowy MAAN skośny, okap kominowy Angie White MAAN oraz okap kominowy BERDSEN.

Jeśli chodzi o sterowany mechanicznie okap kominowy Solar TOFLESZ, wyróżnia się on nie tylko niską głośnością pracy (zaledwie 48 decybeli), ale także stosunkowo wysoką wydajnością (650 m3/h) i ciekawym wykończeniem czarną stalą oraz czarnym szkłem hartowanym. Niezwykle interesującym rozwiązaniem zastosowanym w tym okapie kominowym jest także oświetlenie LED-owe. Dodając do tego możliwość pracy tego okapu jako elementu wyposażenia kuchni odpowiadającego za odprowadzania powietrza, jak i jako pochłaniacza, jego średnia cena plasująca się w przedziale 350-400 złotych jest bardzo atrakcyjna.

Nieco więcej pieniędzy, bo około 550 złotych, trzeba wydać na okap kominowy MAAN skośny posiadający trzy stopnie prędkości. W porównaniu z okapem kominowym SOLAR TOFLESZ charakteryzuje się on równie cichą pracą (52 decybele). Jeśli chodzi o jego wydajność, nie należy ona co prawda do najwyższych (420 m3 / h), ale okap ten sporo nadrabia eleganckim i wysokiej jakości wykończeniem z wykorzystaniem stali oraz czarnego hartowanego szkła, dzięki czemu pasuje on do stylistyki niemal każdej kuchni.

Osoby, które cenią sobie w okapach elektroniczne sterowanie powinny zakupić okap kominowy BERDSEN. Ten wykonany ze stali nierdzewnej i hartowanego szkła okap wyróżnia się wysoką wydajnością (sięgającą aż 760 m3 / h), regulowaną wysokością komina dzięki wykorzystaniu w nim dwóch wysuwanych maskownic oraz możliwością stosowania go jednocześnie jako narzędzia do odprowadzania powietrza i pochłaniacza. Za takie udogodnienia trzeba jednak zapłacić nieco większą kwotę pieniędzy. Okapy kominowe BERDSEN dostępne są w średniej cenie 600-650 złotych.

Najdroższym z okapów kominowych do 1000 złotych, wartym polecenia, jest okap kominowy Angie White MAAN, za który trzeba zapłacić średnio około 990 złotych.Jego zaletą jest dotykowy ekran oraz możliwość sterowania nim na odległość za pomocą specjalnego pilota. Dodając do tego niezwykle cichą pracę (45 decybeli) przy dość wysokiej wydajności (rzędu 545 m3 / h), a także teleskopowy komin, okap ten jest w stanie sprostać wygórowanym wymaganiom niemal każdego użytkownika kuchni.

[Głosów:9    Średnia:3.2/5]

1 KOMENTARZ

  1. Mam Amicę IN900BS – polecam, szerokie okap, czarne szkło, czyści się bardzo łatwo jak płytę indukcyjną. Dodatkowo dobra wydajność i nie hałasuje a jest skuteczny. Na plus też metalowy filtr pochłaniający tłuszcz, łatwo się go wyjmuje i można go wrzucić do zmywania w zmywarce. No i jeszcze dobre oświetlenie diodami LED też na plus.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here