W roku 1991 Pierre-Gilles de Gennes otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za przełomowe prace na polu ciekłych kryształów i polimerów. Niektórzy sędziowie uznali nawet, że de Gennes jest „Isaaciem Newtonem naszych czasów”.

Urodzony w 1932 roku naukowiec ukończył prestiżową uczelnię Ecole Normale Superieure. W początkowych latach swojej działalności badawczej zajmował się rozpraszaniem neutronów oraz magnetyzmem. Dopiero po jakimś czasie zainteresowały go superprzewodniki oraz ciekłe kryształy. Do tej pory jego książka „The Physics of Liquid Crystals” pozostaje najlepszym przewodnikiem po tej gałęzi nauki.

De Gennes badał również strukturę molekularną żeli i polimerów. Fascynowały go substancje typu „superglue”. Jego działalność naukową tak podsumowała kapituła przyznająca Nagrody Nobla: „Niektóre ‘układy', którymi zajmował się de Gennes były tak skomplikowane, że niewielu fizyków przed nim uważało, że da się je opisać w zrozumiały sposób”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

9 KOMENTARZE

  1. Człowiek, jako człowiek żałuję go, ale technologia Kineskopowa była o wiele lepsza. . . Gdyby nie on, byśmy może mieli WSPANIAŁY obraz( LCD mają kilka istotnych wad, oczywiście mają też zaletę – nie mają „dupy” )

  2. Oż! Czyżbym miał racje, iz ow de Gennes jest Francuzem?! To niemozliwe. . . uzyteczny franucski wynalazek. . . jestem w szoku. W zyciu nie podejrzewalem, ze telewizory LCD mogly powstac dzieki francuzowi X_X

  3. Heh, ciekawe, ile czasu jeszcze uplynie, zanim technologie konkurencyjne do CRT osiagna jego poziom jakosci obrazu. . .

  4. kwestia gustu, ja chcialbym sie przesiasc z wysluzonej 19″ CRT, na 23″ LCD Apple Cinema, bo tylko ten monitor LCD nadaje sie jeszcze do grafiki CMYK. benchmark.pl przetestowal sprzet ktory zwykle kupuja ludzie, a wiec nei koniecznie najlepszy. ergo, tutaj nei ma czarow, za niska cene nie kupi sie rzeczy dobrych jakosciowo. wiadomo, nei mozna przeplacac w druga strone i dawac sie nabierac na chwyty marketingowe, dlatego przed zakupem i w trakcie nalezy MYSLEC! ;]. . przepraszam za maly oftop. pozdro

  5. Niestety monitory LCD nie są doskonałe. Tylko czekać, aż może w końcu zrobią monitor lepszy technicznie od CRT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here