Jak wybrać kamerę sportową?

Filmowanie pod wodą, nagrywanie skoku ze spadochronem, zjazdu rowerem czy na nartach ze stromej góry, co więcej, filmowanie tych wszystkich czynności z punktu widzenia osoby, która jest w centrum wydarzeń – za te wszystkie możliwości kochamy kamery sportowe. Dzięki coraz mniejszym rozmiarom i lepszej jakości obrazu, pozwalają one zarejestrować wspomnienia z coraz bardziej ekstremalnych przygód.

Jaka kamera sportowa – na co zwrócić uwagę dokonując wyboru?

Rynek kamer sportowych, tak jak rynek aparatów fotograficznych, oferuje szeroką ofertę profesjonalnego sprzętu. Czym więc kierować się, podczas podejmowania decyzji o wyborze kamery? Jak wybrać kamerę odpowiednią dla siebie?

Przede wszystkim trzeba się zastanowić jakie będzie przeznaczenie kamery. Czy będzie służyć do nagrywania obrazu pod wodą, czy podczas jazdy na rowerze, na nartach, podczas wycieczek po innych miastach, po dżungli, podczas wyczynów na deskorolce czy podczas podróży autem po Europie? W zależności od przeznaczenia kamery, należy dobrać pozostałe parametry.

Prawdopodobnie najistotniejszym z nich jest stabilizacja obrazu. Gdy kamera będzie używana do filmowania np. zjazdów na rowerze czy nartach, ta funkcja okaże się niezastąpiona. Dzięki niej, zredukowane zostaną drgania, a przynajmniej ich znaczna część, przez co nagranie będzie przyjemniejsze dla oka.

Kamery sportowe, podobnie jak aparaty, różnią się rozdzielczością w jakiej nagrywają filmy. Do amatorskiego zamieszczania filmów w Internecie wystarczy jakość SD, do bardziej ambitnych zastosowań potrzebna jest jakość full HD. Rozdzielczość 4k jest przeznaczona dla tych użytkowników, którzy mają odpowiednie zaplecze, żeby odtworzyć filmy w tej jakości. Pamiętać jednak należy, że większa rozdzielczość to film, zajmujący więcej miejsca.

Obok rozdzielczości istotny jest również klatkarz, czyli ilość klatek na sekundę. Płynność filmu przy dynamicznych scenach, zapewni co najmniej 60 klatek na sekundę. Dzięki niemu zostanie oddana dynamika sceny. Klatkarz 120-240 klatek na sekundę umożliwi nagrywanie slow motion, natomiast optymalna wartość to 30 kl/s.

Równie ważnymi właściwościami kamery są obudowa i ergonomia. Najlepsze będą kamery w odpornych na wstrząsy, solidnych obudowach. Dla osób nurkujących niezbędna będzie wodoodporna obudowa lub etui. Zarówno dla nurków, jak i dla narciarzy istotna jest też ergonomia. Wygodne rozmieszczenie przycisków, które można wcisnąć nawet w rękawicach, w tym przypadku to konieczność. Równie ważne jest mocowanie, które kamera ma w komplecie lub które można do niej dokupić. Dostępne na rynku są między innymi mocowania na kask, na kierownicę roweru, szelki zaczepiane na klatce piersiowej czy selfie stick.

Podobnie jak w aparacie, w kamerze, istotny jest obiektyw. Warto zwrócić uwagę, na to by był możliwie jak najbardziej szerokokątny. To pozwoli na filmowanie szerokich ujęć i żaden istotny szczegół nie umknie naszej uwadze.

Osoby, które chcą używać kamery również jako aparatu, powinny trochę dołożyć i wybrać tę z wyższej półki, ponieważ dzięki większej matrycy, będzie robić też zdjęcia lepszej jakości.

Innym ważnym parametrem jest czas pracy baterii. Tu sprawa jest prosta, im dłużej tym lepiej. Na długość pracy baterii duży wpływ ma fakt, czy kamera posiada wizjer czy tylko ekran LCD. Ekran „pożera” zdecydowanie więcej mocy i szybciej rozładowuje baterie.

Dodatkami, które ułatwią pracę z kamerą, ale nie są najistotniejsze są wifi i GPS. Dzięki wifi, urządzeniem będzie można sterować zdalnie np. za pomocą pilota czy aplikacji w telefonie. Jest to ważne, jeśli umieściliśmy kamerę na masce samochodu by rejestrowała przebytą trasę. GPS natomiast przyda się motocyklistom. Dzięki niemu kamera dopiszę do nagrania trasę, która została przebyta. Jeśli w nagraniu oprócz obrazu ważny będzie dźwięk, należy się zatroszczyć o jak najlepszą jakość mikrofonu.

Kamera sportowa – producenci.

Mówisz „kamera sportowa” – myślisz GoPro. Niekwestionowanym liderem na rynku kamer sportowych jest firma GoPro ze swoim kluczowym modelem GoPro HD HERO3+: Black Edition. Jest to droga kamera, dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Do wyboru mamy również, kamery firmy Sony, Garmin, Drift, Polaroid Cube, Xiaomi czy Redleaf, dla mniej zaawansowanych użytkowników, którzy za niewielkie pieniądze, chcą sprawdzić czy przygoda z kamerami sportowymi jest dla nich. Te ostatnie, będą dobrym początkiem, ich pełną ofertę znajdziemy tutaj: http://fripers.pl/c/kamery-sportowe/

[Głosów:2    Średnia:3/5]

2 KOMENTARZE

  1. Potwierdzam że stabilizacja jest najważniejsza. Niby te wbudowane działaja bardzo fajnie i jest pozytywna różnica. Jednak koniec końców kupiłem gimbala. Mam teraz gimbala + lamaxa x10 fajnie to wygląda dawałem już kilka wideo na yt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here