Rodzaje systemów zarządzania treścią (CMS)

System zarządzania treścią umożliwia aktualizację stron internetowych oraz zarządzanie wewnętrznymi dokumentami firmy nawet przez osoby bez kompetencji programistycznych. Wprowadzanie treści oraz ich publikacja odbywa się z poziomu przeglądarki. Najpowszechniej stosowanymi systemami CMS są WordPress i Joomla.

Czym jest system zarządzania treścią (CMS)

System zarządzania treścią (Content Management System – CMS) to aplikacja, która pozwala zarządzać treścią strony internetowej: tworzyć ją i aktualizować. Wiele systemów CMS można obsługiwać zarówno w środowisku Windows, jak i Linux. Administracja linuxem, jeśli właśnie w tym środowisku działa serwer strony, wymaga znajomości języków programowania. Copywriterzy, redaktorzy i blogerzy zamieszczający aktualności na stronie za pomocą CMS-a nie muszą jednak znać nawet podstaw HTML i CSS. Aktualizują oni stronę z poziomu przeglądarki internetowej po
zalogowaniu się do panelu administracyjnego.

Wprowadzanie treści i formatowanie jej odbywa się za pośrednictwem intuicyjnego interfejsu użytkownika w trybie WYSIWYG (What You See Is What You Get – otrzymujesz efekt zgodny z tym, co widzisz w edytorze). Podstawowym elementem tego interfejsu jest na ogół okienko, w które wkleja się lub wpisuje tekst. Tekst ten można następnie sformatować, podobnie jak w edytorach tekstu, takich jak MS Word czy Open Office Writer, za pomocą funkcji znajdujących się w pasku narzędzi. Do tekstu można wstawiać zdjęcia, zmieniać ich położenie na stronie i rozmiar.
Dla osób, które wolą wprowadzać zmiany w kodzie HTML, często oprócz edytora WYSIWYG dostępna jest również taka opcja.

WordPress i Joomla – najpopularniejsze systemy zarządzania treścią

WordPress to zarówno jedna z najpopularniejszych platform blogowych, jak i system, w oparciu o który można stworzyć profesjonalną stronę internetową. Jest on napisany w językach PHP i MySQL. Jednym z jego elementów jest właśnie CMS, za pomocą którego w prosty sposób można administrować treścią strony internetowej. CMS w WordPressie pozwala na aktualizację treści, a nawet zmianę jej wyglądu za pomocą szablonów bez znajomości języków programowania. W panelu administracyjnym można też zarządzać komentarzami czytelników do aktualności.

Joomla jest systemem CMS napisanym w PHP, którego kod źródłowy jest otwarty, każdy może swobodnie zmieniać go w zależności od wymagań strony, którą tworzy. Dzięki temu stanowi ona przydatne narzędzie także dla tych, którzy tworzą zaawansowane strony internetowe.

Rodzaje CMS-ów w zależności od przeznaczenia

Systemy CMS stosowane są do dodawania aktualności na stronę (jest to tzw. WCMS – web content management system). Mogą one być także wykorzystywane w platformach z materiałami edukacyjnymi i kursami e-learningowymi (LMS – learning management system). Systemy
zarządzania treścią bywają też stosowane do zarządzania obiegiem dokumentacji w firmie (DMS – document management system).

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here