Poselski projekt ustawy o ochronie małoletnich przed szkodliwymi treściami prezentowanymi w środkach masowego komunikowania, który w chwili obecnej jest analizowany przez sejmowe Biuro Ekspertyz i Analiz, ma duże szanse na wejście w życie.

Według założeń jego twórców, ma on nakładać na wszelkie media obowiązek konsultacji emitowanych treści z Centrum Dobrych Mediów, które przyznawać będzie kategorie wiekowe. Projekt stwierdza, że środkiem masowego komunikowania są m.in. „gry wideo”.

Niepodporządkowanie się obowiązkowi złożenia do oceny emitowanych w mediach treści ma się wiązać z karą finansową w wysokości do 5000 złotych. Złożenie wniosku do Centrum Dobrych Mediów kosztuje wg projektu każdorazowo 100 złotych.

Projekt poparła Sejmowa komisja rodziny, która wskazała na fakt, że wprowadzenie podobnych obostrzeń zaleca Komisja Europejska. Równocześnie jednak funkcjonuje system ocen PEGI, używany przez wszystkich polskich wydawców gier. W tej sytuacji polscy wydawcy zmuszeni są do zrezygnowania z PEGI, bądź umieszczania zarówno europejskiego, jak i polskiego systemu oceny treści.

Podobny spór miał miejsce niedawno w Stanach Zjednoczonych. Stan Illinois przegrał proces, który wytoczyło mu stowarzyszenie twórców gier. Władze stanowe chciały wprowadzić odrębny system ocenienia gier, niezależny od federalnego systemu ESRB. Po przegranym procesie, Illinois musi zwrócić stowarzyszeniu pół miliona dolarów kosztów procesowych.

„Popieramy pomysł oceniania gier” – mówi Anna Anisimowicz z CITY Interactive – „ale nie w postaci proponowanej przez ustawodawców.” Wątpliwości budzi m.in. dobór ekspertów do Centrum Dobrych Mediów: „Skąd polityk ma wiedzieć, że dana gra nadaje się lub nie dla określonej grupy wiekowej?” – pyta Anisimowicz.

Projektu ustawy nie popiera też Krzysztof Szulc z CD Projekt: „Zdecydowanie stoimy za systemem PEGI, z którym oswoili się klienci w całej Europie”. Szulc wskazuje również, że do podobnego wniosku doszli rodzimi wydawcy i przedstawiciele mediów, z którymi prowadzono konsultacje. „Wypracowano wspólne stanowisko, były rozmowy i porozumienie. Nie wiemy, co się stało z tymi ustaleniami” – mówi.

Podobne zdanie ma Maciej Smoliński z Techlandu. „Techland, jako polski producent i dystrybutor gier komputerowych jest zobowiązany od dwóch lat przestrzegać systemów kategoryzacji wiekowej innych krajów, w tym systemu PEGI. Opierając się na nim można z należytą dokładnością ocenić średnią wiekową dla danego produktu oraz konsekwencje związane z nie przestrzeganiem jego zasad” – mówi. „Uważamy, że Polska, będąc członkiem Unii Europejskiej powinna zdecydować się na sprawdzone rozwiązania, wprowadzając system PEGI jako system kategoryzacji wiekowej dla danego produktu”.

Opublikowany właśnie projekt ustawy można przeczytać na stronach Sejmu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFIFA ’07 na drugą Plejstację
Następny artykułNext-genowy węgiel

36 KOMENTARZE

 1. Jesli nie beda nie wchrzaniac do zawartosci gier, zmuszajac do wypuszczania np. wersji ocenzurowanej, a jedynie je przyporzadkowywac do danej kategorii wiekowej, to niech to sobie robia.

 2. Bedzie zabawnie jak na jendym pudełku pojawi sie kategoria Pegi i nasza. I niech na przykład Pegi oceni gre jako 16+ a my 18+. I niech teraz niezorientowany rodzic w sklepie poedjmie decyzje na podstwie takiech oznaczeń. Powodzenia:)Przecierz ta ustawa to typowe zagranie pod publiczke. „Patrzecie ludzie jak dbamy o wasze dzieci”. Dowcip polega na tym że to chyab nie rząd powienien zajmować sie wychowaniem dzieci. Rodzie sami powinni kontrolować w co dzieci grają. A by to ocenić system PEGI jest wystarczający.

 3. Dokładnie! abbalach ma pełną rację. A jesli faktycznie w tej „komisji” maja zasiadać zwykli politycy, to takie zdublowanie systemu kategoryzacji wiekowej swiadczy o tym ze beda mozliwe pewne „manipulacje” i elementy kontrolowania wydawcow. A podobno walczymy z systemami sprzyjajacymi korupcji. . .

 4. Eee. . . jeśli skończą na ocenie na pudełku to spoko. . . ale od zawartości wara. . :/ co za piiiiiii kraj :/ Te H**e z pisuaru rozwalą ten kraj doszczętnie. . .

 5. Zaczynaja od kategoryzacji wiekowej a skoncza na cenzurowaniu gier. . . Baaa – w ogole zabronia wypuszczac niektorych tytulow na nasz rynek :/ Jesli nie bedzie mozliwosci zakupu legalnego zwiekszy sie piractwo. . . Akcja – reakcja. . . Wszystko niesie swoje konsekwencje 🙂 Problem w tym ze ich to juz nie bedzie interesowac bo nie wroze im wyboru po raz kolejny -_- Niech zlikwiduja przemoc na ulicy a nie zabieraja sie za to od dupy strony. . . Ilu psychologow i specjalistow sie nie wypowie nie uwierze ze nastoletnie dresy wynosza kose z domu zeby zapolowac na ufo ! Paranoja ! Polak wydyma kazdego na swiecie – lacznie ze swoimi rodakami. . . Co by nie bylo i jak zli by nie byli – SAMI ICH WYBRALISCIE !

 6. No i kiego grzyba ta skala, skoro jest już PEGI? -. – Aballah ma racje, to tylko zagrywka dla publiczności, która nie ma pojęcia, że istnieją już oznaczenia wiekowe na grach. Jak ulał pasuje tu powiedzenie: „W dupie był, gówno widział”. :/ Co za kraj! A do oceniania gier pewnie zostaną wybrani jacyś laicy, co dla nich „kurcze pieczone” będzie strasznym wulgaryzmem. xP

 7. Grrr, o przepraszam. Do tej pory raczej *przymykałem* oczko na wybryki naszych *wybrańców*. Jednak teraz zaczynają wchodzic na MÓJ teren. . . Przecież Europejskie Pegi to najlepsze rozwiązanie ! Czy oni tego nie widzą!?

 8. Skomentuję ktrótko, aczkolwiek treściwie. Już nie mieli się do czego wpieprzyć ;/ Miałem tu użyć innego słowa, ale kultura osobista nie pozwala mi tego robić w miejscach publicznych ;]

 9. „kurcze pieczone” na pewno będzie zabronione, bo od niego już niedaleko do „kacze pieczone” a jak wiemy obraza majestatu prezydenta to przestepstwo ścigane i egzekwowane nawet na bezdomnych 😀

 10. tragizujecie, poki co. Ta cala ustawa, jak na razie, mowi tylko o oznaczaniu gier. A przyznacie chyba sami, ze sa takie, ktore dla dzieciakow sie nie nadaja, podobnie jak niektore filmy. Dodatkowy znaczek na pudelku krzywdy nikomu nie zrobi. Pewnie, ze to glupota, bo jest juz PEGI, ale jesli uszczesliwi to nasza wspaniala koalicje. . . zreszta, czego niby mozna sie po tych oszolomach spodziewac. Ale oczywiscie jesli zaczna cokolwiek cenzurowac, czy co gorsza blokowac jakies tytuly, to zacznie sie wojna.

 11. kolejny pomysl z serii ‚tanie panstwo’ ile mln zl bedzie kosztowac ten urzad? zawsze wydawalo mi sie ze to rodizce powinni wychowywac dzeci i ograniczac im dostep do wybranych tresci. . .

 12. Pomyślcie tylko jak to wszystko będzie spowalniać wydawanie gier w Polsce. Zanim taki Cymański z Giertychem (o tak na przykład) przejdą jakąś gre to niezły sznureczek się zrobi. Po co komu niepotrzebne „wąskie gardło” praktycznie tylko duplikujące PEGI? Cenzura może wyjść sama, nawet oni nie muszą jej bezpośrednio wprowadzać np. Usuniecie z gry to i to a to przetłumaczycie innaczej i zamiast 18+ dostaniecie 10+. Takie obniżenie progu wiekowego może być tego warte.

 13. PiS to wszy, które chcą zaznaczyć wszędzie swoją obecność, zupełnienie nie mając pojęcia o rzeczach, za które się biorą. Ja już od dawna chce wyjechać do normalnego kraju z tego, za przeproszeniem, pierdolnika. . .

 14. po co te mocne słowa, to całe wylewanie żółci, przekleństwa pod adresem rządu itd?? nie rozumiem zupełnie, przecież sami ich wybraliście, a jeżeli nie głosowaliście to i tak przyczyniliście się do zwycięstwa tych głupków. Jak mówią – jakie społeczeństwo taki rząd, to brutalna prawda. A co do pomysłu kategoryzacji wiekowej gier, sama idea nie jest zła, większość rodziców nie ma pojęcia co to jest komputer/konsola, i nie ma pojęcie również o zawartości gier. Niestety, powielanie tematu kategoryzacji PEGI, przez rząd Kaczogrodu i to w taki głupkowaty sposób (przeczytajcie tu tekst ustawy) przypomina znane z histori procesy palenia czarownic. Mam tylko nadzieje że nie narazilem się tu Przenajświętszej Inkwizycji. .

 15. digital_cormac – ja na nich nie głosowałm. Głosowałem na PO i uważam że robiłem słusznie. Może moja opcja nie wygrała, ale głosowałem zgodnie z moimi przekonaniami. Oddałem swój głos chcą kształtowac sytuacje w kraju. To daje mi prawo do krytykowania rządu jeśli uznam to za słuszne

 16. ”Jak mówią – jakie społeczeństwo taki rząd, to brutalna prawda. ”W takim razie USA to najgłupszy i najbardziej zakłamany naród świata 😀

 17. „Zanim taki Cymański z Giertychem (o tak na przykład) przejdą jakąś gre to niezły sznureczek się zrobi. „Zanim przejdą? Oni patykiem trzymetrowym nawet płyty z grą nie ruszą, a co dopiero żeby w nią grali. -. – Najwyżej oglądną pare screenów, popatrzą na pudełko, albo jakiś laik powie im co tam usłyszał od Zenka o tej grze („Ten Diablo to pewnie jakaś gra co się czci Szatana! Sama nazwa na to wskazuje!”). 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here