Czym jest i jak działa oczyszczacz powietrza?

Korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest wartościowe dla zdrowia domowników. Urządzenia te są niedrogie, małe i wpiszą się nawet w niewielkie pomieszczenie. Sprawdź, czym właściwie jest oczyszczacz powietrza i na czym polega jego działanie!

Dlaczego warto?

O tym, że zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe, nie trzeba nikogo przekonywać. W takim powietrzu mogą znajdywać się zarodniki pleśni i drobnoustroje, które niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie, a także pogarszają stan naszego zdrowia.

Zanieczyszczone powietrze to jednak nie tylko to smogowe. Alergikom wystarczy „świeże powietrze” pełne kurzu czy pyłków roślin i atak gotowy. Nie wspominając już o przykrych zapachach, jakie czasem napływają z dworu – ciężkich, dusznych, spalinowych. I właśnie temu wszystkiemu ma zapobiegać skuteczna filtracja za pomocą oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacz powietrza – do domu i na budowę

Oczyszczacze powietrza, jak wiele innych urządzeń, dzielą się na rodzaje. Główne to modele do domu oraz na budowę. My zajęliśmy się wyłącznie pierwszymi, bo one są dla Ciebie ważniejsze.

oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze domowe spotyka się w mieszkaniach, ale także biurach, gabinetach, sklepach czy innych pomieszczeniach użyteczności publicznej. Świetnie radzą sobie z filtrowaniem smogu, wyłapywaniem alergenów, usuwaniem nieprzyjemnych zapachów oraz likwidowaniem roztoczy. Względem budowlanych są znacznie cichsze (na budowie hałas nie ma znaczenia), a także tańsze (ich koszt to maksymalnie kilkaset złotych, podczas gdy budowlanych nawet kilka tysięcy!). Naturalnie są mniej wydajne, ale dopasowane do warunków domowych, a więc wystarczające.

Wybierając oczyszczacz powietrza do mieszkania warto wybrać urządzenie droższe, wzbogacone o wartościowe funkcje takie jak jonizacja czy nawilżenie powietrza. Przed zakupem sprawdź poradnik: 7 parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, kupując oczyszczacz powietrza.

Na czym polega działanie oczyszczacza powietrza?

Zasada działania oczyszczacza jest prosta. Urządzenie ma wbudowany wentylator, który po włączeniu wymusza obieg powietrza. Następnie to wprawione w ruchu powietrze trafia do oczyszczacza i zostaje przefiltrowane. Jeśli wybierzesz model z jonizacją i nawilżaniem, to tam również dojdzie do owych procesów.

Wszelkie zanieczyszczenia osadzają się na filtrze i tam zostają, podczas gdy powietrze jest na powrót wydmuchane do pomieszczenia. Wydajność, głośność pracy czy skuteczność zależy już od konkretnego modelu – warto przeglądać i porównywać oferty producentów.

działanie oczyszczacza powietrza

Jeden oczyszczacz – różne modele

Funkcjonalność oczyszczaczy powietrza zróżnicowana jest w zależności od nacisku na daną grupę zanieczyszczeń. Wyróżnia się więc urządzenia dla alergików, antysmogowe, nawilżające i jonizatory.

Chętnie wybierane są oczyszczacz dla alergików. Pamiętaj jednak, że ich działanie jedynie załagodzi objawy alergii Twojej czy bliskiej Ci osoby – nie wyleczy jej.

Na mocne zanieczyszczenia najlepsze są filtry HEPA, a także inne z węglem aktywnym. Umożliwiają precyzyjne usunięcie z powietrza alergenów, smogu czy drobnoustrojów. Podczas działania nie korzystają z reakcji chemicznych – są w pełni mechaniczne.

Jeśli już kupujesz oczyszczacz powietrza do domu, zdecyduj się na droższy i wyposażony w dodatkowe funkcje. Szybko odczujesz różnicę w samopoczuciu!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here