E-sport- Co to jest? Najpopularniejsze gry e-sportowe, dzięki którym można zarobić

E-sport rozwija się niezwykle dynamicznie. Wzrost zarobków zawodników oraz poszczególnych organizatorów internetowych rozgrywek jest nieporównywalnie większy od zarobków płynących z tradycyjnych form sportu. Kto może najwięcej zarobić na e-sporcie? Dlaczego rozgrywki internetowe zyskały aż tylu zwolenników?

Historia e-sportu

Można powiedzieć, że historia e-sportu ma już ponad 20 lat. To bardzo dużo. E-sport powstał w Stanach Zjednoczonych, jednak w krótkim czasie przeniósł się także na inne kontynenty, takie jak Europa, czy Azja. To w Stanach Zjednoczonych powstała Cyberathlete Professional League, czyli pierwsza liga graczy o zawodowym charakterze. Dziś finały League of Legends, czyli jednej z najpopularniejszych internetowych rozgrywek są znacznie chętniej oglądane, niż na przykład rozgrywki NBA. 

Przyszłość e-sportu

Tak naprawdę e-sport traktowany jest na razie jako nisza. Warto jednak zauważyć, że sponsorzy coraz częściej przyglądają się internetowym rozgrywkom i znacznie chętniej inwestują w nie swoje środki. Ten internetowy rynek opiera się na sponsoringu i merchandisingu. Według prognoz zarówno sponsorów, jak i większych sum zacznie przybywać. To wyłącznie kwestia czasu. Nic nie wskazuje na to, aby rozwój e-sportu miałby się zatrzymać. 

Ile można zarobić na e-sporcie?

Niestety konkretne sumy nie są podawane. Można powiedzieć, że jest to przysłowiowy temat tabu w przypadku tej dziedziny. Co jakiś czas przedstawiane są jednak niezbyt precyzyjne dane, które pozwalają przewidzieć i oszacować, ile można wyciągnąć, zagłębiając się w ten temat na jednej grze. Nijaki Filip Kubski pseudonim ,,neo” zgarnął od 2004 roku $613,609.85. Należy doliczyć tutaj także stałą pensję oraz dodatki. Można więc wysnuć śmiałe wnioski, iż e-sport to dobry sposób na zarobek. Sumy mogą okazać się niezwykle korzystne. 

Czy e-sport to tylko zabawa?

Nie trudno zauważyć, że e-sport ma swoich przeciwników i zwolenników. Osoby będące zwolennikami nie kryją, że aby osiągnąć sukces w e-sporcie trzeba dobrze znać rynek graczy, orientować się w grach oraz poświęcać spore ilości czasu na to, by mieć z tego tytułu zyski. Znać trzeba także niuanse taktyczne, które pozwolą przewidzieć ruch innych przeciwników i ich przechytrzyć. Osoby będące przeciwnikami e-sportu nie uważają tego w ogóle za dyscyplinę sportową uważając iż prawdziwy sport wymaga doskonalenia fizyczności. Ich zdaniem e-sport nie ma nic wspólnego z prawdziwymi dyscyplinami sportu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że coraz większa ilość klubów sportowych stawia na reklamę poprzez gry komputerowe. Tego typu działania widoczne są wśród wielu marek piłkarskich w Europie. Doskonałym przykładem może być Besiktas pochodzący z Turcji, który wykupił League of Legends lub VfL Wolfsburg zatrudniający dwóch pracowników FIFA. 

Najpopularniejsze gry e-sportowe

League of Legends

Można powiedzieć, że jest to flagowa gra e-sportu. Każdego roku przyciąga przed komputery wielu nowych graczy. To lider gatunku MOBA. Cechuje się bardzo prostymi i klasycznymi zasadami oraz szczegółami, takimi jak na przykład widok z góry, zróżnicowanymi bohaterami oraz jednym, głównym celem, czyli zniszczeniem wroga Nexusa. Lol prowadzi w wielu rankingach popularności. Gra ta ma zarejestrowaną największą pulę graczy, a popularność turniejów w Lol-u przewyższa popularność turniejów w innych grach. Finały w ubiegłym roku przyciągnęły znacznie większą publiczność niż finały NBA. Bardzo popularna jest również usługa w Lolu zwana „ELO boost„, gdzie początkujący gracze zlecają profesjonalistom osiąganie wyższych dywizji.

Dota 2

Zaproponowana od firmy Valve MOBA może sprawdzać się z kilku prostych przyczyn, o których należy wspomnieć. Pierwszym czynnikiem, który zasługuje na uwagę, jest solidny i uczciwy system płatności. Za gotówkę kupić można tutaj wyłącznie przedmioty mające charakter kosmetyczny, dlatego też rozbudowała się baza graczy oraz pula osób zainteresowanych rozgrywkami internetowymi. Dochód, jaki uzyskiwany jest ze sprzedaży wewnętrznych przedmiotów z gry każdego roku, przekazywany jest na tworzenie turniejów, czyli The International. W ubiegłym roku łączna pula przekroczyła dochód 25 milionów dolarów. Dota 2 sprawdza się w e-sporcie ze względu na doskonałą dynamikę, taktykę oraz masę efektów.

Counter-Strike (CS)

Można śmiało stwierdzić, że wszystkie części z serii Counter Strike mogą doskonale sprawdzać się jako dyscypliny e-sportu. Obecnie najpopularniejsza bez wątpienia jest seria Global Offensive, która ma tak prostą budowę i zasady, że rozgrywki bez wątpienia mogą być śledzone nawet przez osoby, które nie orientują się bliżej w e-sporcie oraz grach tego typu. W końcowych minutach śledzenie najlepszych zawodników dostarcza nie lada emocji. 

Overwatch

Produkcja zaproponowana przez firmę Blizzard. Ta jednoosobowa strzelanka swój debiut miała w ubiegłym roku. W tej grze bierze się udział na zamkniętych arenach. Tego typu gry były znane już wcześniej, jednak w przypadku tej gry twórcy postanowili zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół. To niezwykle dopracowana produkcja, która znalazła swoje miejsce w czołówce gier e-sportu. 

Heroes of the Storm

Kolejna propozycja Blizzard. W tym przypadku jednak uproszczone zostały zasady z gatunku MOBA. Wyeliminowana została między innymi konieczność kupowania przedmiotów, a ich miejsce zajęły talenty. Wprowadzone zostały także cele na mapie, które uczestnicy muszą kolejno wykonywać. Takie rozgrywki są nie tylko angażujące, ale także cechują się prostą formą. Ma to wpływ na rozgrywki tego typu na niemal całym świecie. 

Hearthstone

Karciana gra, która powstała na bazie Warcrafta. Dzięki specjalnemu ułożeniu kart można zniszczyć talię przeciwnika i doprowadzić jego starania do absolutnej porażki. Gra cechuje się efektowną oprawą graficzną. 

E-sport na Igrzyskach Olimpijskich?

Być może w przyszłości e-sport będzie można oglądać podczas Igrzysk Olimpijskich. Wstępne rozmowy zostały poruszane podczas ostatniego Szczytu Olimpijskiego. Jak na razie trwają rozmowy, gdyż e-sport spotyka się z falą przeciwników, którzy uważają, iż nie zasługuje on na wyróżnienie, jakim jest uwzględnienie go na Igrzyskach Olimpijskich ze względu na to, że nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi dyscyplinami sportu. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here