Jedną z popularniejszych rozrywek w domowym zaciszu są gry komputerowe. Odkąd sprzęt, który pozwala oddawać się takiemu zajęciu, stał się coraz bardziej przystępny cenowo oraz jest już zdecydowanie wydajniejszy, to wiele osób może pozwolić sobie także na te wymagające tytuły. Wpływ na niesłabnącą popularność gier mają również wchodzące na rynek ciekawe produkcje, które gromadzą wokół siebie sporą rzeszę fanów. Jakie rodzaje gier komputerowych mamy do dyspozycji?

Zręcznościowe i sportowe

Typów gier komputerowych jest bardzo dużo i nie sposób wymienić tutaj dokładnie całego podziału. Natomiast w tym tekście omówimy główne kategorie. Zaczniemy od tych, które mają całą masę fanów, a mianowicie sportowych. Mogą one dotyczyć różnych dyscyplin jak piłka nożna, koszykówka, golf i wiele innych. Triumfy święci FIFA. Wśród sportowych trzeba wspomnieć też wyścigi samochodowe jak na przykład Need for Speed. Jeśli chodzi o gry zręcznościowe, to również jest ich sporo, między innymi strzelanie, sztuki walki, popularne szczególnie dawniej platformówki, czy muzyczne. Na pewno znaczenie ma tutaj wprawa, która przychodzi wraz z częstym powtarzaniem konkretnych czynności. W tym przypadku można faktycznie powiedzieć, że trening czyni mistrza.

Przygodowe i fabularne

Ten rodzaj gier ma także sporo fanów. Tak zwane przygodówki są niesamowicie wciągające, ponieważ trzeba podczas rozgrywki odnajdywać różne przedmioty i za ich pomocą rozwiązywać zadania. Przykładem może być Myst lub Syberia. Natomiast jeśli chodzi o fabularne, to w tym wypadku nacisk kładzie się na rozwój głównego bohatera, w którego wciela się gracz. Warto wymienić chociażby Wiedźmina. Niezwykle ważne jest rozwijanie postaci. Bardzo popularne stałe się gry online, które są łatwo dostępne.

Symulacyjne i strategiczne

Ciekawą alternatywą może być rozrywka, która polega na symulacjach. Tak zwane gry symulacyjne pozwalają sprawdzić się, w określonych okolicznościach. Pilotowanie samolotu, czy prowadzenie ciężarówki, jak w przypadku American Truck Simulator jest tutaj dobrym przykładem. Całość jest tak stworzona, aby wiernie odzwierciedlała dane zajęcie. Z kolei, gdy mowa o strategicznych, to wiele zależy od samego planowania, ale także od wiedzy. Tego typu rozrywka nawiązuje trochę do planszówek. Może się odbywać w czasie rzeczywistym lub w systemie turowym. Wymienić można Heroes, czy Władca Pierścieni.

Edukacyjne oraz logiczne

Ostatnie dwie kategorie wymagają od gracza dość dużego skupienia i zastanowienia się nad poprawnym rozwiązaniem zadania. W przypadku gier logicznych często trzeba się mocno nagłowić, by znaleźć odpowiedź i przejść do kolejnego poziomu. Natomiast jeżeli mowa o edukacyjnych, to mają one na celu przyswojenie wiedzy z danej dziedziny. Czasami wykorzystuje się taką rozrywkę, by w przystępny sposób zachęcić do nauki.

Jak widać, gry komputerowe nie muszą pełnić jedynie roli czysto rozrywkowej, ale też mogą edukować. Szczególnie w przypadku tych dwóch ostatnich kategorii można mówić o bardzo dobrym połączeniu przyjemnego z pożytecznym. Jednak oczywiście wybór odpowiedniego tytułu to już kwestia upodobań danego gracza. Propozycji jest tak dużo, że nie ma możliwości, by tego typu rozrywka mogła się kiedyś znudzić.

[Głosów:3    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here