Kolokacja

Niestety najczęściej doceniamy wagę i istotę odpowiedniego zabezpieczenia naszych serwerów, w momencie, gdy coś nie dobrego się z nimi dzieje. Rzadko kiedy staramy się przewidzieć negatywny wpływ różnych czynników na nasze firmowe serwery. Nie dopuszczamy do siebie myśli o możliwości włamania, awarii, czy fizycznego uszkodzenia. Nie myślimy w kategorii utraty danych – a powinniśmy. Zazwyczaj zdajemy sobie sprawę z zagrożenia, dopiero w momencie gdy lada moment ma ono nastąpić, bądź już jest za późno na prewencję.

Chciałbym zatem, aby właśnie ten artykuł skłonił Państwa do „rachunku sumienia” i odpowiedzi na pytanie – czy nasz firmowy serwer jest odpowiednio zabezpieczony?

Zacznijmy od podstaw, czyli co złego może się stać z naszym serwerem i jakie mogą być tego konsekwencje. Serwery, jak każde urządzenia, mogą ulec awarii. Najtragiczniejsze w skutkach będą oczywiście awarie, wynikające z fizycznego uszkodzenia dysków serwera (spięcie, spalenie, uszkodzenie mechaniczne), gdyż wówczas jest nikła szansa na odzyskanie danych, które utraciliśmy w wyniku usterki. Jeżeli jest to tylko awaria wynikająca z błędu w jakimś procesie na dysku – wszystko jest do uratowania.

Dla zabezpieczenia wartościowych dla nas danych, które znajdują się na serwerach firmowych, stosowne byłoby wykonanie kilku działań. Pierwszym z nich jest oczywiście back up, czyli zabezpieczenie poprzez wykonanie kopii zapasowej danych i przeniesienie owej kopii na inny serwer bądź dysk zewnętrzny, na których to będzie względnie bezpieczny. Drugim etapem, bardziej całościowym i kompleksowym, jest kolokacja naszego serwera.

Kolokacja, polega na przeniesieniu naszych danych firmowych, z jednego serwera na drugi. Mam tutaj na myśli, usługę jaką oferuje między innymi T-Mobile na swojej stronie internetowej: biznes.t-mobile.pl/pl/produkty-i-uslugi/centra-danych/kolokacja – zabezpieczenie danych oraz nadzór nad serwerami. Usługodawca udostępnia nam swoją infrastrukturę serwerową, profesjonalnie przygotowaną i zarządzaną przez specjalistów. Wówczas owe ryzyko jakiejkolwiek awarii jest zminimalizowane niemalże do zera. Jeżeli jednak coś by się stało, że dane na serwerze zostałyby zagrożone, wówczas oczywiście mamy wykonanych kilka wersji back up – wszystko dla bezpieczeństwa i utrzymania danych w bezpiecznej sferze.

Materiał promocyjny.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here