Postaci Wiedźmina chyba nikomu nie trzeba przestawiać. Doskonale zna ją każdy fan literatury fantastycznej. Ale nie tylko. Na popularność Wiedźmina ogromny wpływ miały także filmy i gry komputerowe. Wszystko jednak zaczęło się od opowiadań i powieści Andrzeja Sapkowskiego.

Po sagę Wiedźmin wciąż sięga coraz więcej osób. Jednak początkujący fani Wiedźmina mają często problem z chronologią. Innymi słowy, zastanawiają się oni od czego zacząć przygodę z tym bohaterem. Czytanie Wiedźmina rozpocząć powinno się od serii dwóch opowiadań. Należą do nich „Ostatnie życzenie” oraz „Miecz przeznaczenia”. Dzięki tym opowiadaniom poznać możemy nie tylko postać głównego bohatera, czyli Geralta, ale także poznamy cały fantastyczny świat stworzony przez Andrzeja Sapkowskiego. Oprócz Wiedźmina poznamy w tych opowiadaniach także innych bohaterów sagi. Między innymi Jaskiera oraz Yennefer.

Po przeczytaniu opowiadań „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia” przejść możemy do lektury całej sagi o Wiedźminie. Składają się na nią takie powieści jak „Krew elfów”, „Czas pogardy”, „Chrzest ognia”, „Wieża Jaskółki” oraz „Pani Jeziora”. Powieści czytać powinno się oczywiście w podanej kolejności. Saga wiedźmin jest kontynuacją wcześniejszych dwóch opowieści, z tą różnicą, że tym razem mamy do czynienia z powieściami.

Warto także wspomnieć o powieści „Sezon burz”. Andrzej Sapkowski zapowiadał, że po wydaniu „Pani Jeziora” nie powstanie już kolejna powieść o przygodach Wiedźmina. Jednak wydany został właśnie „Sezon burz”. To co ważne, to fakt iż książka tak nie jest kontynuacją sagi. Jej akcja osadzona jest w czasie na krótko przed wydarzeniami w „Ostatnim życzeniu”. Zatem choć wydana została już po sadze to można po nią śmiało sięgnąć wcześniej. Nie można także zapomnieć o dwóch luźnych opowiadaniach dotyczących Wiedźmina. Mowa tu o „Drodze, z której się nie wraca”, które opowiada o rodzicach Geralta oraz „Coś się kończy, coś się zaczyna”, z którego poznamy szczegóły dotyczące ślubu Geralta wraz z Yennefer.

Czas na małe podsumowanie i podpowiedź na pytanie w jakiej kolejności czytać opowiadania i powieści o Wiedźminie. Zacząć można od opowiadania „Droga, z której się nie wraca”, następnie sięgnąć się powinno po serię opowiadań „Ostatnie życzenie”. Kolejna lektura na liście to seria opowiadań „Miecz przeznaczenia”. Teraz można przejść do właściwych pięciu tomów sagi o Wiedźminie. Całość kończymy opowiadaniem „Co się zaczyna, coś się kończy”. Jak zatem widać Andrzej Sapkowski stworzyć naprawdę rozbudowany i pełny przygód świat Wiedźmina.

Popularność opowiadań i powieści o Wiedźminie nie spada. Wręcz przeciwnie. Ich popularność wciąż rośnie. Dostępne są powszechnie. Niemal każda księgarnia wysyłkowa posiada w swojej ofercie zarówno opowiadania, jak i powieści Andrzeja Sapkowskiego. Jeśli zatem chcielibyśmy poznać ten świat oraz zapoznać się z przygodami Wiedźmina nie będziemy z tym żadnego problemu. Możemy po opowiada i powieści śmiało sięgnąć zakupując jej w wybranej księgarni internetowej.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here