Psy gończe Jorn Lier Horst

„Psy Gończe: to skandynawska powieść kryminalna, która dzięki nieszablonowej fabule i sposobie dawkowania akcji i emocji potrafi stać się powodem niejednej zarwanej nocy. Jørna Lier Horst w przeciwieństwie do swoich skandynawskich kolegów po fachu potrafi trzymać w napięciu niemalże przez całą książkę. Historia, która niesamowicie porywa! Recenzja napisana została pod ogromnym wrażeniem książki.

Dlaczego sięgnęłam po książkę „Psy gończe”?

Nie jest to jedna książka tego autora, która pokazała się na polskim rynku. Wcześniej pojawiła się powieść „Jaskiniowiec”, która od samego początku zyskiwała coraz większe grono czytelników i fanów. Po tak fenomenalnym wejściu na rynek, autorowi nie zostało nic innego, jak napisać kolejną niesamowitą powieść kryminalną. „Psy gończe” to powieść, która elektryzowała i wciągała już od pierwszej strony i sprawiała, że ciężko jest odwrócić od niej wzrok. Dzięki długoletniej praktyce w policji autor wręcz z ogromnym pedantyzmem i dreszczykiem emocji potrafił opisać nawet najbanalniejsze policyjne procedury.

Kim jest autor książki Jorn Lier Horst?

Niewątpliwie jest to jeden z wybitniejszych pisarzy swojego pokroju. Potrafiący wciągnąć czytelnika swoimi niebanalnymi rozwiązaniami i niesamowitymi wątkami. Pisarz norweski specjalizujący się w powieściach kryminalnych. Były policjant. Horst stworzył serię opowieści w których głównym bohaterem jest policjant William Wisting. Jak do tej pory ukazało się dziewięć opowiadań z tej serii, z czego tylko dwie ostatnie zostały przełożone na język polski. Pod jego piórem powstała również seria dla młodszych czytelników pod nazwą CLUE i DETEKTIVBYRÅ NR. 2.

Jørn Lier Horst obecnie mieszka w Stavern, w miejscowości położonej niedaleko Larvin, czyli miejsca gdzie rozgrywa się akcja wszystkich dziewięciu opowiadań kryminalnych z Williamem Wistingiem w roli głównej. W 2013 roku jego powieść „Psy gończe” została wyróżniona prestiżową nagrodą Rivertona.

O fabule książki „Psy gończe” słów kilka

Powieść rozpoczyna się kiedy dziennikarka Line Wisting, córka policjanta Williama Wistinga otrzymuje informację o artykule na temat jej ojca, który ma się ukazać w jutrzejszym wydaniu gazety. W artykule jej ojciec jest oskarżony o podmianę i sfałszowanie głównego dowodu w sprawie porwania i zabójstwa nastoletniej Cecilli Linde. Głównym źródłem informacji dziennikarzy jest oskarżony i skazany w tej sprawie. Wisting zostaje zawieszony i od teraz musi na własną rękę szukać dowodów potwierdzających swoją niewinność. Line od samego początku nie wierzy w winne ojca i kiedy otrzymuje telefon z informacją o znalezieniu ciała mężczyzny stara się zgromadzić artykuł na pierwszą stronę, który wyparłby ten o jej ojcu. William postanawia się przyjrzeć sprawie porwania i zabójstwa nastolatki jeszcze raz, jest przekonany o skazaniu właściwego człowieka. Jednak im bardziej brnie w sprawę, tym więcej pojawia się różnych wątpliwości. Sprawa morderstwa tajemniczego mężczyzny, którą bada Line okazuje się być powiązana ze sprawą jej ojca, którą prowadził przed laty.

„Psy gończe” to niesamowicie skonstruowany portret psychologiczny człowieka, który został wystawiony na życiową próbę. W trakcie postępowania fabuły możemy zauważyć zmieniającą się psychikę człowieka. Swego rodzaju ewolucję sposobu myślenia, postępowania oraz wyznawanych wartości.

Moja opinia na temat książki „Psy gończe” Jorn Lier Horst

Powieść niesamowicie wciągająca! Opisana jest w sposób staranny i poukładany. Horst potrafił ukryć prawdę niemalże na wyciągnięcie ręki, ale zakamuflował ją bardzo starannie. Po przeczytaniu książki długo nie mogłam wyjść z podziwu i żałowałam, że nie mogę po raz kolejny jej przeczytać pierwszy raz! Autor dzięki praktyce w policji bardzo dokładnie i rzetelnie opisywał wszystkie praktyki stosowane podczas pracy przy śledztwie, dzięki temu czytelnik otrzymywał dawkę wiedzy oraz był w stanie jeszcze głębiej wejść w opisywaną sprawę. Zdecydowane i wielkie TAK dla „Psów gończych”! Książka z niesamowicie szybką akcją, która na każdym etapie nie pozwala czytelnikowi na chwilę spokojniejszego oddechu. Prowadzone dwa osobne śledztwa, które w pewnym momencie zaczynają się zazębiać i wzajemnie uzupełniać. Dwa wątki prowadzone z różnych stron przez bliskie sobie osoby – ojca i córkę.

SPRAWDŹ OPINIE CZYTELNIKÓW >>

Tak samo jak „Jaskiniowiec” „Psy gończe” to perełka wśród skandynawskich opowiadań kryminalnych. Wartka i spójna akcja, rozdziały krótkie i zakończone w taki sposób, by jeszcze podkręcić atmosferę. Prawda jeszcze nigdy nie była tak blisko rozwiązania!

Czy warto kupić książkę „Psy gończe”?

Książka, która spodoba się każdemu, nie tylko fanom opowieści kryminalnych. Pierwsza skandynawska powieść, która nie rozwleka fabuły skazując czytelnika na chwilę nudy i znużenia. Autor idealnie rozwija motywy, które kierują człowiekiem, który znajduje się pod ogromną presją. Pokazuje prawdę o ludziach i ich postępowaniach. Czytając powieść odnosi się wrażenia jakby Horst opisywał prawdziwe zdarzenia, jakby wchodził w umysły bohaterów dokładnie spisując ich myśli.

Z czystym sumieniem polecam „Psy gończe” jako sposób na nieprzespane noce.

Psy gończe - Jorn Lier Horst Cena detaliczna: zł39,90
Psy gończe - Jorn Lier Horst
9.5
Fabuła 10/10
  Przesłanie 8/10
   Zaskoczenie 10/10
    Cena / jakość 10/10
     Pros
     • wciąga
     • wartka akcja
     • mnóstwo szczegółów
     • świetnie napisana
     • chcę jeszcze!!!
     Cons
     • mogłaby być dłuższa 🙂

     POLECANE KSIĘGARNIE:

     SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

     Tytuł: Psy gończe
     Tytuł oryginalny: Jakthundene
     Seria: Mroczny zaułek
     Autor: Horst Jorn Lier
     Tłumaczenie: Skoczko Milena
     Wydawnictwo: Smak Słowa
     Język wydania: polski
     Język oryginału: norweski
     Ilość stron: 388
     Data premiery: 2015-05-04
     Rok wydania: 2015

     [Głosów:1    Średnia:5/5]

     ZOSTAW ODPOWIEDŹ

     Please enter your comment!
     Please enter your name here