Kasacja Remigiusz Mróz

Od dawna chętnie sięgam po thrillery, ale tym razem miałam ochotę na coś jeszcze innego. Tego rodzaju książki zwykle przedstawiają wydarzenia z perspektywy przestępców i policjantów prowadzących śledztwo, poza tym są to prawie zawsze powieści zagraniczne.

Dlaczego sięgnęłam po książkę „Kasacja”?

Kiedy natknęłam się na polski thriller – „Kasacja” Remigiusza Mroza, nie mogłam przejść obok niego obojętnie. Thriller, a więc coś, co lubię, ale w nieco innej formie, gdyż osadzony w polskich realiach, a do tego – w środowisku prawniczym. To właśnie prawnicy, a nie policjanci czy detektywi, są motywem przewodnim i jest to na pewno jedna z najważniejszych zalet tej powieści. Jest to świetna propozycja dla miłośników gatunku, a także wszystkich tych, którzy chcą wspierać polskie wydawnictwa (a pozycja ta pokazuje, że naprawdę warto!) oraz chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu działania polskiego wymiaru sprawiedliwości, gdyż powieść opisuje to bardzo drobiazgowo i można przekonać się, jak to wygląda „naprawdę”.

Kim jest autor książki Remigiusz Mróz?

Nazwisko Remigiusza Mroza do tej pory nie mówiło mi wiele, gdyż nie jestem szczególnie obeznana w polskich thrillerach. Zanim jednak sięgnęłam po jego książkę, postanowiłam sprawdzić w internecie, z kim będę mieć do czynienia. Zaskakiwać może przede wszystkim wiek pisarza, gdyż ma on zaledwie 29 lat. Może to dziwić, ponieważ reprezentuje naprawdę wysoki poziom, w czym utwierdzi moja recenzja w dalszej części. Ma wykształcenie prawnicze, a nawet doktorat z nauk prawnych, nic zatem dziwnego, że pisze książki o tematyce prawniczej i robi to świetnie, z dużą znajomością tej branży. Jest też autorem cyklu publicystycznego „Kurs pisania”. Można więc powiedzieć, że znakomicie łączy wykształcenie zawodowe z pasją, jaką jest dla niego pisanie, co może dziwić, gdyż prawnicy zwykle uznawani są za osoby o umyśle schematycznym i raczej daleko im do artystów. Mróz zaś artystą jest bezsprzecznie, wystarczy przeczytać jedną jego książkę, choćby „Kasację”, by przekonać się, że jest mistrzem słowa, a przede wszystkim – mistrzem budowania napięcia, mogącym konkurować w tej dziedzinie z najlepszymi autorami thrillerów.

O fabule książki „Kasacja” słów kilka

Temat nie jest może specjalnie odkrywczy – zabójstwo, wina, za którą powinna być kara. Jednak już od pierwszych stronic książki widać, że nie jest to sprawa typowa, jakich wiele. O zamordowanie dwóch osób oskarżany jest cyniczny i rozpieszczony Piotr Langer, typowy syn bogatego biznesmena. Wszystkie dowody wskazują na niego, sprawa jest dość makabryczna, jednak oskarżony zawsze ma prawo do obrony. Tej podejmuje się warszawska prawniczka Joanna Chyłka, wspierana przez młodego aplikanta – Kordiana Oryńskiego. W toku śledztwa oraz działań prawniczych ciągle pojawiają się nowe fakty. Sam oskarżony nie przyznaje się do winy, ale też specjalnie nie zależy mu na oczyszczeniu się z zarzutów, więc duet prawników nie ma łatwego orzecha do zgryzienia. Ponieważ jednak Chyłka słynie ze swej nieustępliwości, nie zamierza pozwolić, by jej sprawa, która wydaje się oczywista, zakończyła się wyrokiem skazującym dla jej klienta. I rzeczywiście, szybko okazuje się, że właściwie nic nie jest oczywiste ani takie, na jakie wygląda…

Moja opinia na temat książki „Kasacja” Remigiusza Mroza

Thrillery prawnicze można lubić albo nie. Ja do tej pory nie wiedziałam, czy je lubię, chyba jednak wolałam bardziej krwawe sceny z miejsc zbrodni z typowych książek tego rodzaju oraz drobiazgowe działania policji. Światek prawniczy nie jest dla mnie szczególnie pociągający, dlatego miałam pewne obawy, czy książka ta mnie nie znudzi. Widać jednak, że autor naprawdę lubi swoją dziedzinę, ponieważ pisze o prawniczym świecie i działaniach w sposób wyjątkowy. Nie sposób się tym znudzić, nie ma rozwlekłych opisów czy też słownictwa, które dla takiego laika jak ja byłoby całkiem niezrozumiałe, a przez to nużące.

SPRAWDŹ OPINIE CZYTELNIKÓW >>

Książkę czyta się świetnie i myślę, że nawet osoby, które niespecjalnie lubią taki gatunek, zarówno jeśli chodzi o thriller, jak i osadzenie książki w realiach prawniczych, nie będą miały na co narzekać. Na uwagę zasługują też świetnie skonstruowane postaci. Oczywiście najważniejszy jest duet prawników, którzy są najważniejsi i najbardziej wyraziści, ale wcale nie dlatego, że są wiodącymi postaciami. Postawienie na kontrasty było w tym przypadku świetnym pomysłem, gdyż adwokaci świetnie się uzupełniają i doskonale ze sobą współpracują. Bardzo ciekawy jest też oczywiście motyw zbrodni, którą nie wiadomo kto i dlaczego popełnił. Nie jest to oczywiste do samego końca, a więc mocne wrażenia i ciekawość gwarantowane są aż do końca powieści.

Czy warto kupić książkę „Kasacja”?

Zdecydowanie uważam, że warto po tę książkę sięgnąć. Nawet osobom, które nie bardzo lubią czytać, powinna przypaść do gustu, gdyż jest niezwykle ciekawa i po prostu się ją „połyka”. Kiedy już się zacznie, nie sposób się od niej oderwać i jest bardzo wciągająca, niezależnie od tego, jakie książki lubi się czytać. Czyta się ją z prawdziwą przyjemnością, nie tylko po to, by poznać zakończenie.

[P_REVIEW post_id=56298 visual=’full’]

POLECANE KSIĘGARNIE:

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

Tytuł: Kasacja
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 18 lutego 2015
ISBN: 9788379762477
Liczba stron: 496
Kategoria: kryminał

[Głosów:0    Średnia:0/5]

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here