Wielkie kłamstewka Liane Moriarty

Jak w najprostszych słowach opisać „Wielkie kłamstewka” Liane Moriarty? Najlepiej chyba pasować będzie do niej stwierdzenie, iż jest to powieść napisana z wielkim rozmachem. To znakomita literatura kobieca, która wytrzymuje porównania z takimi klasykami jak książki Jodi Picoult, czy Diane Chamberlain. Obszerna, licząca blisko 500 stron, jest tym typem książek, które potrafią zauroczyć bez reszty i sprawić, że na kilka godzin czytania, nie ma się ochoty na nic innego. Jedyne, co wówczas się liczy, to czytać, czytać i jeszcze raz czytać. I nie daj bóg, by ktoś próbował ci przerwać! Posypią się iskry…

Dlaczego sięgnęłam po książkę „Wielkie kłamstewka”?

Uwielbiam książki kobiece. To ten typ literatury, który porusza, wzrusza i sprawia, że na moment przenieść można się w świat wielkich emocji. Powieści sygnowane znakiem serii „Kobiety to czytają” gwarantują ponadto wysoki poziom literacki oraz fantastycznie opowiedziane historie. Jeśli dodać do tego, iż Liane Moriarty znam doskonale z jej wcześniejszych powieści wydanych w Polsce, jasno klaruje się dlaczego postanowiłam sięgnąć po „Wielkie kłamstewka” oraz dlaczego powstała ta recenzja.

Kim jest autorka książki Liane Moriarty?

Myślę, że Liane Moriarty nie trzeba szczególnie przedstawiać miłośnikom powieści obyczajowej. Jest ona znakomitą, australijską autorką, która ma na swoim koncie 6 powieści, w tym tłumaczone na wiele języków bestsellery. Jej książki wielokrotnie trafiały na listę New York Timesa, a o popularności jej powieści świadczyć może znakomicie fakt, iż już niedługo kręcony będzie miniserial HBO na podstawie jej powieści z Reese Whiterspoon i Nicole Kidman.

O fabule książki „Wielkie kłamstewka” słów kilka

„Wielkie kłamstewka” są powieścią, w której akcja kręci się wokół śmierci. Co ciekawe, czytelnikowi nie dane jest dowiedzieć się przez długi czas kto nie żyje, ani w jaki sposób pożegnał się z życiem.

Powieść ta jest znakomitym dramatem, który pod pretekstem opowieści skupiającej się wokół tajemnicy śmierci, opowiada o ludzkich emocjach, tajemnicach, dramatach wpływających na nasze życie i wszechobecnych kłamstwach i kłamstewkach… Bohaterki – trzy kobiety: Celeste, Jane i Madeline łączy ze sobą przedszkole, do którego uczęszczają ich pociechy. To jedyny wspólny element łączący je, wobec wielu różnic, jakie można zauważyć już gołym okiem. Każda z Pań ma własne kłopoty i troski, ale i radości, które składają się na ich codzienność. Autorka w jedyny w swoim rodzaju słodko-gorzki sposób opowiada o życiu z wszelkimi jego rysami na sielskim obrazku… Niejednokrotnie więc otrzecie łzę w oku, uśmiechniecie się, czy zadziwicie, a wszystko to za sprawą bardzo sugestywnej prozy Moriarty.

Moja opinia na temat książki „Wielkie kłamstewka” Liane Moriarty

„Wielkie kłamstewka” to zdecydowanie powieść, o której można powiedzieć: kawał dobrej literatury. Zachwyca jej wielowarstwowość oraz niebywała sugestywność. To fenomenalna historia, która zaskakuje i porusza im głębiej wchodzimy w losy i wydarzenia w niej opisane. Im dalej brniemy, im więcej elementów układanki udaje nam się poskładać w całość, tym większe zafascynowanie książką i większy podziw dla autorki. Misternie spleciona opowieść, odsłaniana krok po kroku tajemnica, zagadkowość i strzępki informacji, które czytelnik składa niczym rasowy detektyw sprawiają, iż książka ta fascynuje niczym najlepszy thriller.

SPRAWDŹ OPINIE CZYTELNIKÓW >>

Ciekawe zabiegi literackie, w tym wprowadzenie wywiadu nadają książce smaczku i potęgują emocje czytelnika, sprawiając, iż książka ta jest pozycją wyjątkową i niepowtarzalną. Szczerość i autentyczność to wielka jej siła, bijąca niemal z każdej kartki. Autorka epatuje emocjami, nie boi się poruszać tematów tabu, niemal wkładając kij w mrowisko…Szczerze i bez fałszywego wstydu opowiada o emocjach targających każdym z nas, troskach i radościach płynących z faktu bycia rodzicem o pozytywnych i negatywnych uczuciach wywoływanych naszym rodzicielstwem, małżeństwem itp. To powieść, która porusza emocjonalną stronę każdego z nas, dotykając współczesnych realiów, opowiadając o trudach codziennego życia, nowych modelach rodziny. Tak naprawdę ta strefa jest tu najciekawsza – psychologiczna strona bohaterów, ich wiwisekcja i rozebranie na czynniki pierwsze. To dzięki umiejętnemu pisaniu o ludzkich sprawach, poruszaniu trudnej tematyki samotnego macierzyństwa, rodziny patchworkowej, zdradzie, małżeństwie i wielu jeszcze innych zagadnieniach, Moriarty trafia do serc czytelników, a zwłaszcza ich kobiecej części. To właśnie ta książka obnaża ludzką dwulicowość i zakłamanie, kreowanie fałszywego wizerunku na potrzeby akceptacji przez innych ludzi. Warto zatem sięgnąć po książkę już dla samego zmierzenia się z jej ładunkiem emocjonalnym. To wspaniała powieść, której nie sposób odmówić uroku i czaru, zaś autorce niebywałego talentu i znakomitego pióra.

Czy warto kupić książkę „Wielkie kłamstewka”?

„Wielkie kłamstewka” to powieść, którą zdecydowanie polecam wszystkim paniom. Zarówno tym lubiącym literaturę kobiecą i obyczajową, jak i tym stroniącym od tego rodzaju literatury. Każda z nas znajdzie tu coś, dzięki czemu poczuje, że obcowanie z prawdziwą literaturą jest czystą przyjemnością, a nawet przywilejem. To doskonała powieść, którą przeczytacie z prawdziwą przyjemnością i do której wrócicie niejeden raz. Serdecznie polecam na chłodne, zimowe wieczory.

[P_REVIEW post_id=56255 visual=’full’]

POLECANE KSIĘGARNIE:

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

Tytuł: Wielkie kłamstewka
Autor: Liane Moriarty
Kategoria: Literatura światowa
ISBN: 978-83-8069-067-7
Tytuł oryginału: Big Little Lies
Data wydania: 22.09.2015
Liczba stron: 496
Cena detaliczna: 38,00 zł
Seria: Kobiety to czytają!
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here