Szybkie oraz stabilne łącze internetowe jest w dzisiejszym świecie niemal niezbędne. Internet wykorzystywany jest przecież w wielu codziennych sprawunkach. Zakupy, rozrywka, komunikacja ze znajomy – wszystkie te czynności można wykonać za pomocą Internetu. Konieczność podłączenia nowego łącza internetowego najczęściej pojawia się podczas zmiany miejsca zamieszkania lub podczas zmiany obecnego dostawcy usług internetowych. Na co zwracać uwagę podczas wybierania nowego dostawcy Internetu? Który Internet można uznać za stabilny?

Internet, telewizja i telefon – czy pakiety usług są opłacalne?

Niektórzy dostawcy usług internetowych oferują swoim klientom pakiety usług. Najczęściej zawierają one właśnie Internet, telewizję oraz telefon. Jednak czy tego rodzaju pakiety są opłacalne? W przypadku sieci kablowych, które nierzadko posiadają monopol na dostarczanie usług internetowych na terenie danego osiedla, pakiety tego rodzaju są bardzo opłacalne. W ich skład wchodzi bowiem bardzo szybkie oraz stabilne łącze internetowe, telewizja z ogromnym wyborem kanałów telewizyjnych oraz telefon z bardzo korzystnymi pakietami rozmów oraz smsów. Jednak w przypadku niektórych firm zewnętrznych skorzystanie z podobnego pakietu usług również może okazać się korzystne. Dobrym przykładem jest tutaj firma Koba. Opinie setek zadowolonych klientów potwierdzają, że oferowane przez tą firmę pakiety znakomicie zaspokajają potrzeby ich klientów.

Stabilne łącze internetowe a światłowód

Największy wpływ na stabilność oraz prędkość łącza internetowego ma oczywiście rodzaj połączenia internetowego. Jednym z najnowocześniejszych połączeń jest oczywiście światłowód. Połączenie tego rodzaju to niestety dopiero raczkująca technologia, dlatego infrastruktura nie jest na terenie Polski rozbudowana. Koszt połączenia światłowodowego mogą być drogie. Alternatywą dla światłowodu jest oczywiście standardowy kabel internetowy. W przypadku sieci kablowych z tego rozwiązania korzysta także telewizja. W przypadku obszarów wiejskich wybór połączeń internetowych nie jest już tak duży. W przypadku wsi dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z oferty połączenia internetowego opartego n technologii LTE. Internet w tej technologii posiada w swojej ofercie większości dużych operatorów sieci komórkowej. Sporym problemem w przypadku takiego połączenia internetowego może być zasięg. Na szczęście wielu operatorów posiada w swojej ofercie mapy zasięgów, która pokazują obszary o najlepszym i najgorszym zasięgu.

Łącze internetowe symetryczne i asymetryczne – które wybrać?

Łącza internetowe można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to łącze asymetryczne. Czym się charakteryzuje łącze tego rodzaju? Prędkość danych przychodzących jest taka sama jak prędkość danych wychodzących. Łącze tego rodzaju jest idealne dla osób, które na co dzień wrzucają dużą ilość plików oraz dokumentów do Internetu. Łącze tego rodzaju ma w swojej ofercie na przykład firma Koba. Opinie o symetrycznym połączeniu internetowym tej firmy potwierdzają, że jest jedno z najlepszych połączeń internetowych na rynku. Jest również oczywiście łącze internetowe o asymetrycznej strukturze. Charakteryzuje się ono tym, że prędkość danych wysyłanych jest mniejsza od prędkości pobierania danych. Takie rozwiązanie jest stosowane w większości łącz internetowych, które wchodzą w skład lokalnych sieci kablowych.

Połączenie radiowe czy stacjonarne – które wybrać?

Zarówno o połączeniu radiowym jak i kablowym krążą różne opinie. Koba jest przykładem firmy, która w swojej ofercie posiada oba rodzaje połączenia internetowego. Wybór odpowiedniego zależy przede wszystkim od lokalizacji oraz indywidualnych potrzeb klienta. Połączenie radiowe wprawdzie nie wymaga instalacji żadnych dodatkowych drutów ani sprzętu, jednak nierzadko jest to połączenie niestabilne. Natomiast w przypadku połączeń kablowych dużym komfortem jest oczywiście stabilność łącza oraz przede wszystkim jego stabilność. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dany dostawca Internetu umożliwia rozdzielanie sygnału na kilka urządzeń. Jeżeli nie, korzystanie z Internetu będzie możliwe na tylko jednym komputerze.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here