Jaką grę dla dziecka wybrać?

W dzisiejszych czasach gry komputerowe stały się bardzo popularną rozrywką wśród ludzi z całego świata i w każdym wieku: również wśród najmłodszych odbiorców elektronicznej rozgrywki, którzy wprost przepadają ze wszelkiego rodzaju grami, zarówno na komputery osobiste i konsole, jak również urządzenia mobilne.

W przypadku tej szczególnej grupy odbiorców, jako rodzice powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to z jakimi treściami ma kontakt nasze dziecko, zwłaszcza w Internecie – ostatnie badania wskazują wprost na to, że średnia wieku użytkowników Sieci staje się coraz niższa, to znaczy, że coraz młodsze osoby mają dostęp do Internetu, a wraz z nim, wszystkich jego zalet jak też wad w postaci niebezpieczeństwa natknięcia się na serwisy czy gry niekoniecznie przeznaczone dla najmłodszych graczy.

Dzisiaj przyjrzymy się jednak grom na komputery i konsole – gry na przeglądarki internetowe dla dzieci poruszymy innym razem. Wielu z rodziców zadaje sobie pytanie jak zareagować, gdy nasza pociecha poprosi nas o grę komputerową lub z jakieś okazji chcemy się zdecydować na tego rodzaju prezent. Oczywiście, wybrana produkcja powinna celować w zainteresowania dziecka, jego ulubione uniwersum science – fiction czy fantasy, ale również należy zadbać, aby zawartość danego tytułu była dostosowana do stopnia rozwoju emocjonalnego oraz psychicznego dziecka.

Wielu rodziców jednak nie śledzi na bieżąco rynku gier komputerowych, ani, nie oszukujmy się, na dobrą sprawę nie potrafi stwierdzić, dajmy na to, po tytule bądź opisie na tyle pudełka lub na podstawie recenzji w internetowym sklepie czy portalu o grach komputerowych, czy dana produkcja jest rzeczywiście odpowiednia dla dziecka. Podczas, gdy, przykładowo, gry oparte na klockach LEGO czy bajkach Disney’a są bez wątpienia adresowane do młodszego odbiorcy, to co z nieco bardziej enigmatycznymi tytułami w sytuacji, gdy nasze dziecko już jakiś czas temu wyrosło z produkcji przeznaczonych dla tej grupy wiekowej?

Z pomocą przychodzą nam nie tylko fachowe recenzje w specjalnych serwisach z grami komputerowymi, z których można już na samym początku stwierdzić czy gra jest przeznaczona dla najmłodszych czy nie, ale również specjalny system PEGI. System ten opiera się na różnego rodzaju symbolach, które z reguły umieszczane są w jednym z dolnych rogów opakowania gry bądź na stronie sklepu – zawierają między innymi takie informacje jak rekomendowany wiek gracza, a także wskazują na możliwie szkodliwą treść, jak na przykład występowanie wulgarnego języka, szczególnej brutalności, narkotyków bądź motywów seksualnych.

Najlepszym jednak sposobem kontroli nad treściami z jakimi styka się nasze dziecko jest rozmowa z nim i wytłumaczenie dlaczego pewne informacje czy gry mogą być bardziej wartościowe czy inne – zakazywanie czy demonizowanie całego zjawiska gier komputerowych „bo tak” w większości przypadków przyniesie efekt całkowicie odmienny od zamierzonego – na dobrą sprawę nie jesteśmy w stanie zupełnie kontrolować tego, z czym będzie stykać się nasze dziecko, gdyż znajdzie ono sporo sposobów jak uniknąć wszelkich zakazów, choćby grając w zakazaną przez nas grę na komputerze kolegi. Bez wątpienia warto poświęcić te kilka chwil i zainteresować się tematyką – chodzi tu nie tylko o bezpieczeństwo naszego dziecka, ale również o wychowanie go na osobę zdolną samodzielnie stwierdzać czy pewne treści są warte jego uwagi czy nie.

Artykuł promocyjny.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

  1. Niewiem ale u mnie za dzieciaka to rodzice nie zwracali wcale uwagi w co gram i co oglądam kompletnie widziałem horrory , wszystkie filmy pełne brutlaności itd . Miałem tv w swoim pokoju sprzęty u siebie rodzice nie patrzyli co i jak . Wieć nie jestem przyzwyczaiony do patrzenia w co dzieciak gra niech gra w co chce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here