Q80R – QLED ze średniej półki

Linia QLED wraz z początkiem 2019 roku przechodzi „odświeżenie”. I o ile nie jest to rewolucja w dziedzinie telewizorów Samsung, o tyle z całą pewnością wypuszczenie na rynek udoskonalonej wersji produktów może sprawić, że część użytkowników wybierze ten „nowy telewizor 4K”. Jak w takim razie prezentuje się Q80R – model ze środkowej półki telewizorów QLED?

Q80R – uboższa i tańsza wersja Q90R

Q80R kierowany jest przede wszystkim do osób, które oczekują bardzo wysokiej jakości obrazu, a są w stanie zrezygnować z kilku dodatków charakterystycznych dla najdroższego modelu Q90R (za telewizor 65 cali Q80R zapłacimy ok. 11 999 zł). Q80R jest modelem, który nie został wyposażony m.in. w jeden prawie niewidoczny przewód, który zastępuje większość dodatkowego okablowania.

Co ciekawe, model Q80R dysponuje pełnym strefowym podświetleniem (tak jak wszystkie nowe telewizory QLED, oprócz modelu Q60R), oznaczonym tutaj jako Direct Full Array 6x. Tym, co wyróżnia ten model od najlepiej wyposażonego i najdroższego wariantu, jest gęstość źródeł światła: w Q80R jest ona mniejsza, niż np. w Q90R – gdzie zastosowano Pełne Strefowe Podświetlenie x16.

Jakie jeszcze cechy ma nowy telewizor 4K?

Q80R został wyposażony w Ultra Szeroki Kąt Widzenia – który, zgodnie z nazwą, umożliwia obcowanie z wyświetlanymi treściami także w przypadku spoglądania na ekran pod dużym kątem. Jest to przydatna funkcja, ponieważ matryce VA nigdy zbyt dobrze nie radziły sobie ze zjawiskiem gradacji kolorów obserwowanych pod kątem. Teraz istnieje szansa na zminimalizowanie tego zjawiska.

Wszystkie telewizory QLED 2019 zostały też opatrzone systemem inteligentnego skalowania obrazu, opartego o technologię uczenia maszynowego. Samsung rozpoczął promocję tej technologii w zeszłym roku, przy okazji premiery swojego pierwszego telewizora 8K. Od teraz również telewizory 4K będą ulepszały jakość obrazu źródłowego o niskiej rozdzielczości do jakości bliskiej 4K.

Jeszcze więcej inteligentnych funkcji…

Tryb Ambient stał się dość popularną funkcją telewizorów Samsung i nic dziwnego, że został rozbudowany. Jego idea jest wprawdzie taka sama, jak dotychczas: po wyłączeniu odbiornika czarny ekran ma zostać zastąpiony jakimś atrakcyjnym motywem, czyniąc z urządzenia element dekoracyjny każdego salonu. W tym roku rozbudowano ten aspekt o nowe funkcje i motywy.

Q80R potrafi też automatycznie dostosowywać jasność obrazu do aktualnie panujących warunków świetlnych – co możliwe jest dzięki wysokiej jasności maksymalnej, wynoszącej 1500 nitów. Inteligentny system potrafi również, w zależności od wyświetlanego materiału, uwypuklać dźwięk – odpowiednio dla danego rodzaju treści.

Telewizor 65 cali? A może 75 cali?

Q80R dostępny jest w trzech wariantach rozmiarowych, tj. telewizor 65 cali, 55 cali i 75 cali. Jak widać, jest to oferta kierowana do szerokiego grona odbiorców. Jednak cena niniejszego modelu będzie i tak wyraźnie niższa, niż modelu Q90R.

Q80R – topowy odbiornik ze średniej półki cenowej

Q80R to dobrze wyposażony, nowy telewizor 4K Samsung, który ma szanse trafić do dość szerokiego grona odbiorców. W 2019 roku zdecydowano się przede wszystkim na dodanie do urządzeń pełnego, strefowego podświetlenia i funkcji inteligentnego skalowania obrazu. Rozszerzono też możliwości trybu Ambient i dodano garstkę innych funkcjonalności.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here