W Wigilię Bożego Narodzenia pracownicy amerykańskiego oddziału koreańskiego dewelopera gier typu MMO, NCSoft, zostali otrzymali bardzo niemiłą niespodziankę. Otóż Worlds.com, twórcy wirtualnych, trójwymiarowych światów, mający na koncie współpracę z Sony, IBM, AOL, czy Universal Pictures, wysunęło wobec rzeczonej firmy oskarżenie o naruszenie patentu, dotyczące każdej produkcji NCS.

Rzeczony patent został zarejestrowany w roku 2000 i dotyczył systemu umożliwiającego użytkownikom wchodzenie w interakcję w wirtualnym świecie. Co prawda Ultima Online, czy nawet Tibia powstały zdecydowanie wcześniej, ale z treści zapisu wynika, że chodzi o światy trójwymiarowe, czego niestety żaden ze wspomnianych tytułów nie oferował. Ponadto, jest też inne źródło, według którego patent ten został zarejestrowany już w listopadzie 1996.

Jakby tego było mało, Stephen Roth, prawnik reprezentujący w tej sprawie Worlds.com, za rok opatentowania tego typu usługi, dającej podstawę pod oskarżenie gigantycznej liczby produktów, w tym choćby Second Life, czy World of Warcraft, podaje 1995.

Poza tym, współpracownik Rotha, James Gatto twierdzi, że oskarżenie wysunięte przeciwko NCSoft może być tylko pierwszą z wielu spraw, które mogą zostać wytoczone różnym firmom w najbliższym czasie. Chętnie byśmy coś jeszcze napisali, na przykład przypominając Immersion, które patentem na wibracje w kontrolerach pozbawiło Sony i Microsoft grubych milionów, ale idziemy opatentować oddychanie. Szykujcie się na procesy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWielka ofensywa Capcomu
Następny artykułCell pomógł Microsoftowi?

5 KOMENTARZE

  1. Jeśli wygra to powstanie bardzo zły precedens. Takie patenty są złe dla wszystkich. Hamują rozwój, brakuje jeszcze żeby ktoś opatentował technologie 3D a rozwój gier by stanął w miejscu, a może nie? Już widzę ten wysyp tytułów 2D nowej generacji. Z drugiej strony OK. Firma coś wymyśla i chce na tym zarobić ale takie patenty nie powinny trwać dłużej niż 10lat. Jak po 10latach chcą nadal zarabiać niech wymyślą coś nowego. Wtedy wszyscy by na tym skorzystali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here