Co musisz wiedzieć o antenach satelitarnych

Anteny satelitarne należą do jednego z najbardziej popularnych rodzajów anten dostępnych na naszym rynku. Nic w tym dziwnego – to najbardziej zaawansowana technologia przekazywania sygnału telewizyjnego.  Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Wbrew pozorom nie jest jednak łatwo zorientować się w gąszczu dostępnych na rynku urządzeń, a także ich zestawów. W naszym artykule przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące anten satelitarnych, ich rodzajów, a także głównych kryteriów wyboru.

Budowa anten satelitarnych

Jak wiadomo, antena nie jest złożona z jednej części, ale różnych „podzespołów”. Są to przede wszystkim czasze o okrągłej, wypukłej,  metalowej powierzchni, w której znajduje się ognisko, skupiające sygnał satelitarny nadawany z satelity krążącej w przestrzeni okołoziemskiej. To właśnie ze względu na formę “czaszy” anteny te dzielą się na kilka typów, o jakich przeczytacie poniżej.

Rodzaje anten satelitarnych stosowanych w domach

Antena offsetowa

To najpopularniejsze anteny satelitarne z jakimi spotkamy się na rynku. Charakteryzuje je eliptyczny,  kształt czaszy. W porównaniu do anteny parabolicznej jest ona zdecydowanie bardziej płaska. Czynnik ten chroni nasz odbiornik przed gromadzeniem się na nim lodu, wody, a także śniegu, które mogą znacząco zakłócić działanie anteny, a tym samym odbiór sygnału telewizyjnego. Co istotne, konwerter w tego rodzaju antenach zamontowany jest tuż pod czaszą, co sprawia, że nie “tłumi” on odbieranego sygnału.

Antena paraboliczna

Posiada kształt stanowiący wycinek sfery kuli. Należy do starszego typu anten satelitarnych wciąż jest jednak często wykorzystywana w domach i mieszkaniach. W przeciwieństwie do offsetowej, na jej powierzchni, a raczej we “wnętrzu” gromadzą się wspomniane śnieg, lód i woda. Konwerter z kolei umieszczony jest w centralnej części urządzenia, przez co często przesłania sygnał.

Antena panelowe

Jak wskazuje sama nazwa to typ anten o kształcie panelu. Łatwy montaż sprawia, że używane są one nie tylko domach, czy mieszkaniach, ale również domkach letniskowych, kamperach i innych miejscach, gdzie niemożliwy jest montaż offsetówek lub anten parabolicznych. Mimo to stosowane są one z powodzeniem również w gospodarstwach domowych.

Najważniejsze kryterium

Nie dziwi fakt, że przy wyborze anteny satelitarnej powinniśmy kierować się przede wszystkim wielkością jej średnicy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku anten offsetowych i parabolicznych, mniejsze przy panelowych. Im średnica jest większa tym lepszej jakości sygnał będziemy odbierać. Przez długie lata standard rynkowy stanowiły anteny o średnicy 60 cm, podczas gdy dziś coraz częściej montujemy w naszych domach sprzęty o średnicy 80, 90, a nawet 120 cm. Tendencja ta związana jest z faktem upowszechnienia się kanałów satelitarnych HD, których wysoka jakość wymaga odpowiednio większego rozmiaru anteny, tak aby uzyskiwała ona wyższy zysk energetyczny potrzebny do prawidłowej transmisji.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here