Adobe InDesign to jeden z najbardziej popularnych programów komputerowych, służących do projektowania, składania i łamania tekstu. Szczególnie przydaje się do przygotowywania do druku skomplikowanych i wielostronicowych publikacji, a także do składu nowoczesnych wydawnictw elektronicznych. Na pierwszy rzut oka, program ten wydaje się dość skomplikowany, szczególnie osobom, które nie miały dotychczas styczności ze składaniem książek. Faktycznie, trudno samodzielnie opanować posługiwanie się nim tak, by w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje. Na szczęście, z pomocą przybywają różne – lepsze lub gorsze – prezentacje, opisy i tutoriale. Niniejsza recenzja dotyczy internetowego kursu obsługi tego programu w wersji CS5, przygotowanego przez Wydawnictwo Strefa Kursów.

Zasoby kursu Adobe InDesign CS5

Adobe InDesignNa internetowy kurs Adobe InDesign CS5 składa się 65 filmów przeprowadzających przez różne funkcje programu. Pakiet ten stanowi zarówno świetny tutorial dla wszystkich, którzy dopiero zapoznają się z Adobe InDesign, jak i obszerną bazę wiedzy dla osób, które pracują już na tym programie i pragną zgłębić bardziej skomplikowane tajniki tego produktu Adobe. Materiały wideo składające się na kurs, dotyczą między innymi tematów takich jak: wykorzystywanie interfejsu, zarządzanie stronami, techniki pracy z tekstem i zasady formatowania tekstu bądź tworzenie dokumentów pdf. Ponadto, dzięki temu kursowi online nauczysz się łączyć elementy tekstowe z graficznymi, a także dodawać załączniki, odnośniki, zakładki czy przyciski.

Przystępność kursu Adobe InDesign CS5

Autorzy kursu oferują spory pakiet informacji, który przyswajany w jednej porcji może nieco przytłoczyć. Jeśli zatem nie pracowałeś nigdy przy składzie książek i nie zajmowałeś się profesjonalnym przygotowywaniem publikacji do druku, warto byś rozłożył sobie to internetowe szkolenie na etapy. Kurs jest z resztą bardzo przejrzyście podzielony na kolejne stopnie wtajemniczenia. Zaczynamy od uczenia się obsługi poszczególnych elementów interfejsu, a kończymy na skomplikowanych zagadnieniach i technikach. Jeśli dostosujesz się do tego podziału, nie powinieneś mieć żadnych problemów ze zrozumieniem treści prezentowanych w materiałach wideo.

Komunikacja w kursie Adobe InDesign CS5

Jak można przeczytać na stronie kursu, szkolenie to prowadzone jest przez certyfikowanego eksperta marki Adobe. Nie musisz się jednak martwić, że będzie on używał skomplikowanego, specjalistycznego języka programistów, którego nie zrozumiesz. Prowadzący kurs Ksawery Kargól, choć na co dzień jest designerem i web developerem, od lat zajmuje się tworzeniem publikacji edukacyjnych, co sprawia, że potrafi przemawiać przystępnym językiem. Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale instruktor kursu Adobe InDesign CS5 jest żywym dowodem na to, że istnieją programiści, którzy nie tylko potrafią porozumiewać się z otoczeniem, lecz także przekazywać informacje w sposób prosty i zrozumiały nie tylko dla kolegów informatyków.

Testowanie zdobytej wiedzy w kursie Adobe InDesign CS5

Kurs pozwala na szybkie przyswajanie wiedzy, nie tylko dzięki jasnym komunikatom i instrukcjom prowadzącego, lecz także dzięki możliwości ciągłego sprawdzania swojej wiedzy. Po każdej porcji wiadomości, by utrwalić to, co usłyszeliśmy, mamy możliwość samodzielnego powtórzenia ćwiczeń przedstawianych w kursie. To bardzo przydatne, szczególnie dla osób, które zamiast słuchać wykładów, wolą uczyć się w praktyce.

Moja opinia i rekomendacja o kursie Adobe InDesign CS5

Profesjonalne podejście do tematu, dokładne prezentowanie poszczególnych funkcji i gradacja przekazywanych wiadomości sprawiają, że naprawdę trudno zarzucić cokolwiek kursowi Adobe InDesign CS5 przygotowanemu przez Wydawnictwo Strefa Kursów. Faktem jest, że osoby, które nie miały wcześniej styczności z tym programem, muszą dawkować sobie wiedzę, gdyż próba przejścia przez całość szkolenia za jednym razem może okazać się dla nich fiaskiem. W kursie zawartych jest bowiem mnóstwo informacji, których żaden laik nie przyswoi za jednym zamachem. A nawet jeśli je przyjmie, szybko się w nich pogubi. Tak jak zostało już napisane – jeśli nie miałeś styczności z tym produktem marki Adobe, lepiej poznawaj go małymi kroczkami i ćwicz po każdej porcji materiału, zanim rozpoczniesz naukę kolejnej.

SPRAWDŹ OPINIE KURSANTÓW >>

Z drugiej strony, osoby znające program Adobe InDesign CS5 mogą być lekko zniecierpliwione na początku kursu, bowiem start jest poświęcony bardzo podstawowej obsłudze tego narzędzia. Niemniej jednak, nie traktowałabym tego jako zarzutu wobec kursu Adobe InDesign CS5, gdyż jest to po prostu cena, jaką płaci się za tworzenie szkolenia dla każdego. Z resztą bardziej zaawansowani użytkownicy również otrzymają od autorów sporo niedostępnych w sieci nowinek i ciekawostek, tyle że nieco później.

Ja ze swej strony kurs Adobe InDesign CS5 oceniam na piątkę i dorzucam plusik za naprawdę przydatny prezent w postaci internetowego szkolenia z Adobe Acrobat Pro 9, dzięki któremu można odkryć kilka całkiem nowych, nieoczywistych możliwości, jakie daje ten program. Reasumując – gorąco polecam to szkolenie wszystkim, którzy zajmują się składaniem książek i chcą utrwalić swoją wiedzę, jednocześnie poznając kilka ciekawych tajników. A także tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z edycją treści, projektowaniem układu stron i przygotowywaniem ich do druku. Jednym słowem – każdemu, kto pragnie zapoznać się bliżej z programem Adobe InDesign.

[P_REVIEW post_id=56695 visual=’full’]

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here