Monitory OLED coraz bardziej popularne od modeli LED

0
977

Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o nowoczesnym telewizorze i monitorze z ekranem o dużej przekątnej. Obecnie można liczyć na bogactwo i różnorodność asortymentu ze względu na ogromny postęp technologiczny. Dzięki temu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Nasuwa się jednak pytanie, na który monitor się zdecydować – OLED i LED?

Monitory OLED – co przemawia na ich korzyść?

Monitory OLED zyskały spore uznanie ze względu na to, że gwarantują ogromny kontrast. Idealną czerń można uzyskać dzięki wyłączeniu diod. Kolejną zaletą są zacznie lepsze kąty widzenia niż w tradycyjnych monitorach LCD. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale matryce monitorów OLED mają niższy czas reakcji. Łatwiej jest zauważyć natomiast różnice w grubości. Na korzyść wyświetlaczy OLED przemawia to, że podświetlenie jest równomierne na całej powierzchni ekranu, jeśli oczywiście zdecydujemy się na zakup dobrej jakości sprzętu.

Pomimo tak wielu zalet monitory OLED nie są pozbawione wad. Niektórzy uważają, że ekrany te mają tendencję do wypalania się, co manifestuje się pojawieniem się nieruchomych pasków. Mogą być widoczne także cienie przy wyświetlanych powiadomieniach. Wiąże się z to koniecznością odwracania kolorów.

A może jednak monitor LED?

Monitory LED jeszcze do niedawna cieszyły się ogromną popularnością. Technologia wykorzystywana do ich produkcji opiera się na ciekłych kryształach. Takie monitory wymagają niestety dodatkowego podświetlenia w postaci diod LED. Jest ono znacznie trwalsze i ekonomiczniejsze niż podświetlanie matrycy świetlówkami, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych monitorów LCD.

Przy monitorach LED problemem jest to, że pomimo przystępnej ceny i tego, że są cienkie często pojawiają się problemy z równomiernym podświetleniem matrycy. Na pełne podświetlenie można liczyć praktycznie tylko w wysokiej jakości monitorach LED, a to już wiąże się ze znacznie wyższą ceną. Nadal jednak wyświetlany obraz nie jest doskonały.

Co lepsze – monitor OLED czy LED?

Monitory OLED niemalże zawładnęły rynkiem. Chociaż są one jeszcze mniej dostępne i droższe, to nadal swoimi parametrami znacznie przewyższają monitory LED. Jeśli komuś zależy na naprawdę wysokiej jakości urządzeniu, to jak najbardziej warto zdecydować się właśnie na monitor OLED.

Decydując się na zakup monitora OLED, można liczyć na idealną czerń, doskonałą płynność ruchu i kontrast, wspaniałe kąty widzenia i kolory oraz na świetną widoczność niezależnie od warunków.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Unisystem.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here