Za pomocą kursu „Access – formularze i raporty” uczestnik ma zapoznać się z działaniem systemu relacyjnych baz danych MS Access. Program Access jest częścią pakietu narzędzi biurowych Office firmy Microsoft. Używa się go zazwyczaj do przechowywania, przeliczania i analizy danych w firmach, które nie wymagają do działania specjalistycznego oprogramowania, pisanego specjalnie pod ich profil.

Wprawdzie kurs jest oparty na wersji Access 2013, jednak nie rożni się ona tak bardzo od poprzednich, by nie dało się wykorzystać większości informacji również na starszych platformach systemowych, z wcześniejszymi wersjami pakietu Office.

Spis treści

Zasoby (treści i wiedza) kursu online Access formularze i raporty

Access formularze i raportyKurs „Access – formularze i raporty” dotyczy jedynie pewnego wycinka możliwości programu MS Access, dlatego niniejsza recenzja koncentruje się jedynie na tych aspektach, które dotyczą zakresu kursu.

Tworzenie i wykorzystanie formularzy jest potrzebne do nadania programowi takiego kształtu, by był jak najbardziej zoptymalizowany pod kątem możliwości wykorzystania go na danym stanowisku pracy. Dzięki nim powstaje interfejs bazy, od którego zależy na ile proste będzie umieszczanie w programie danych.

Raporty są jedną z najistotniejszych funkcji Accessa. Obliczenia prowadzone w programie, muszą być przekazane w formie gotowych wyników. Od pracy osoby obsługującej ten program zależy czy baza będzie prawidłowo skonfigurowana i czy wyniki będą odpowiadały stanowi faktycznemu. Istotna jest również graficzna forma raportu – dane muszą być zaprezentowane w sposób przejrzysty i czytelny.

Dlatego właśnie przygotowywanie formularzy i tworzenie raportów to najważniejsze elementy pracy w Accessie. Patrząc z tej perspektywy kurs wydaje się być bardzo dobrym rozwiązaniem, podnosi bowiem kwalifikacje pracownika obsługującego bazę, a na dodatek kończy się wydaniem stosownego certyfikatu.

SPRAWDŹ OPINIE KURSANTÓW >>

Kurs składa się z filmów o długości od 3 do 7 minut. Przedstawiono na nich czynności, które trzeba wykonać w programie, by wykonać omawiane w tle zadanie. Pod koniec wykonuje się testy, na podstawie których wystawiany jest certyfikat.

Przystępność kursu Access formularze i raporty

Kurs składa się z sześciu części, z których pierwsza odpowiada za wprowadzenie uczestnika w podstawy użytkowania Accessa, głównie z wykorzystaniem wbudowanego kreatora baz danych. Pod koniec tej części zaczyna się już powoli tworzyć własne bazy. Ta część stworzona jest z myślą o osobach nie obeznanych z programem, dlatego jest dość prosta, a najważniejsze rzeczy zostały bardzo wyraźnie podkreślone.

W drugiej części zapoznajemy się z pracą na formularzach. To nadal podstawy Accessa, choć wymagają od uczestnika dużo większej koncentracji. Na szczęście sposób prezentacji materiału sprawia, że nikt nie powinien mieć problemów z tym działem.

Kolejne dwie części dotyczą kontrolek. To rzeczywiście skomplikowane zagadnienie. Jednak podążając za tokiem kursu – lekcja za lekcją, nawet osoba, która przy okazji kursu ma pierwszy kontakt a Accessem, ma szansę na zrozumienie wszystkich założeń i wykonanie ćwiczeń.

Dział piąty dotyczy nawigacji w bazie danych i jest już nieco prostszy od poprzednich. Wyższy stopień komplikacji informacji pojawia się w ostatniej części, poświęconej raportom. Przedstawiono tam kilka różnych sposobów raportowania, trzeba więc skoncentrować się nad tym co się dzieje, żeby dokładnie wiedzieć w którym miejscu kursu się znajdujemy. Jednak nadal podążając za tempem kursu nie powinniśmy mieć problemów ze zrozumieniem poruszanych zagadnień.

Ocena instruktora w kursie internetowym Access formularze i raporty

Instruktor występujący w tym kursie jawi się jako osoba niezwykle kompetentna, na dodatek potrafiąca przekazać skomplikowane informacje w bardzo prosty i przystępny sposób. Kurs opracowany jest w taki sposób, że zakłada konieczność wykonywania zadanych ćwiczeń. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w dalszych częściach kursu trudno byłoby zrozumieć co się dzieje, nie podążając za tokiem rozumowania, zależnym od wcześniej zdobytych informacji.

Dzięki temu że konstrukcja kursu wymaga od kursanta ćwiczeń praktycznych, o wiele łatwiej jest mu zaliczyć testy i zdobyć certyfikat.

Testowanie zdobytej wiedzy w kursie Access formularze i raporty

Całość kursu „Access – formularze i raporty” dostępna jest na stronie internetowej, do której dostajemy się po otrzymaniu maila z potwierdzeniem ze Strefy Kursów. Lekcje, które dostępne są w formie plików wideo możemy odtwarzać wielokrotnie, dzięki czemu łatwiej utrwalić sobie wszystkie potrzebne informacje. Jest to doskonały materiał, który pomaga przygotować się do testu.
Kurs można również zamówić na płycie DVD. Wymaga to wówczas uiszczenia dodatkowej opłaty za przesyłkę.

Moja opinia i rekomendacja o kursie online Access formularze i raporty

Internetowy kurs „Access – formularze i raporty” bardzo wnikliwie bada bardzo ważny obszar działania programu. Wiedza, którą zdobywa uczestnik kursu jest dość szczegółowa, choć położono nacisk przede wszystkim na kwestie praktyczne, takie z jakimi można spotkać się na co dzień w wielu firmach.

Sama konstrukcja kursu, która wymaga od uczestnika interakcji w postaci wykonywania ćwiczeń i zaliczenia testu, jest bardzo dobra, opiera się bowiem na umiejętności praktycznego zastosowania zdobytych informacji.

[P_REVIEW post_id=56535 visual=’full’]

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here